Já se připravuju

Autor

Včera mi přivezli sedmdesát metráků kvalitního ruského černého uhlí. U Moravských Budějic se nachází maličká vesnička Blanné a v ní sídlí pan Kašík, který prodává štěrky, písky a... uhlí. Je jediný, kdo dokáže za normální peníze sehnat kvalitní matroš. A už je s prodejem uhlí skoro jediný. Ostatní ten obchod flákají. Dodávají draze rakouské brikety nebo polské uhlí. 

Už několik let beru právě toto uhlí ze Sibiře. Tvrdé, lesklé, téměř antracit. Málo kouří. Nad mým komínem se objeví krátce bílý kouř jen po přiložení. Během pěti minut je po všem a není vidět, že bych topil pevnými palivy. Uhlí je velmi těžké. Těžší než donbaský antracit. Takže se mi ho do uhelny ve sklepě vejde fakt hodně. V této chvíli tam mám nejméně patnáct tun. Topení na pět zim. Jedinou nevýhodou tohoto uhlí je vysoký vývin plynů - když přiložím, nesmím první půlhodinu protřepávat rošt. Pokud to udělám, blafnou mi plyny v komíně a už se mi podařilo vyděsit sousedy, když se metr nad komínem objevil dlouhý plamen jak z bunsenova kahanu. Teď, když se dělá střecha, projde rekonstrukcí i komín. 

Mám i plynový kotel - starou Destilu. Vlastně už je na ní repasované úplně všechno, kromě základního rámu. Jednoduchý kotýlek s jednoduchou automatikou, který se obejde bez čerpadla. Moje topení funguje na samotíž. Když topím,, ohřívám zároveň i vodu v bojlerech. 

Mám vlastní studnu. Dodělal jsem k ní ruční čerpadlo. Ať nejsem závislý jen na ponorném čerpadle. V podstatě zbývá poslední nevyřešený vopruz a tím je svícení. Jasně, není problém mít doma několik svítilen. Dnešní LED žárovky jsou úsporné a i relativně malá baterčička vydrží svítit dlouho. Ale není to to pravé ořechové. 

Proč to vlastně píšu... 

Jak to tak vypadá, v podzimních volbách v Německu zvítězí Zelení a u nás jejich nepodařené klony Piráti. Ani jedni se netají svými ekologickými nápady, na které není ani infrastruktura, ani na to není připravený průmysl, ani zemědělství, ani doprava. Není na to připravené nic kromě jediného - ideologického odhodlání. 

Když si čtete normální majnstrým a nejste úplný technický nedouk, musí vám být jasné, že svoje nápady prostě zavedou. Pokud budou zvoleni, jsou dostatečně pevní, dostatečně nabuzení a dostatečně blbí na to, aby to prostě udělali, protože tím přece zachrání svět. 

Aby nedošlo k mýlce... já si nemyslím, že to přijde hned po volbách ani si nemyslím, že to bude nějaká katastrofa jako ve filmu, kdy se rázem hroutí úplně všechno.  Jen se tu a tam povede nějaký lokální blackoutek. Takový malý. Kvůli jedné rozvodně. Tak malý, aby se dal bagatelizovat a musel se řešit. 

Pak prostě tu a tam na chvíli vypnou proud, protože jinak to nepůjde. Někde ho budou vypínat kvůli nedostatku energie a někde kvůli přebytku. Někde elektrika vypadne sama, protože se naráz připojí příliš mnoho elektroaut. A pořád půjde jen o drobnosti. Jednoho dne si nenakoupíte, protože vypne proud a v obchodě vám čtečky nenačtou čárové kódy. A nebudou lidi, aby vám vypsali ručně účtenky. A hodně lidí už dávno neplatí v hotovosti. 

Pak tu tam něco nebude. Nebo to nebude hned.  Ostatně tohle teď zažívám v práci. Pořád něco chybí. Z Číny nedojíždějí díly. I takové obyčejné věci jako kohoutky, trubky či nářadí. Můj truhlář mi dělá dvě nová dřevěná okna - už měsíc čeká na dvojskla. 

K tomu se pořád handrkují o ten Nord Stream a pořád nám tvrdí, že musíme vůči Rusku přitvrdit. 

Já už si vlastně dovedu představit celou řadu scénářů, kdy jednoho dne proud vypne a pak nepůjde několik dní. Tuhá zima, nasraný Putin zavírá kohoutky, nasraní Ukrajinci vyhazují do povětří plynovod, nasraní američané posílají svoje agenty, aby odpálili Nord Stream... A nebo prostě přijde nějaký německý zelený kancléř a nařídí odstavit uhelné elektrárny, protože televizi může sledovat i při svíčce. Komsomlců na to mají dost, jsou věrní a pevní... ono by se jim ten rozvrat prostě mohl podařit. 

Tož... jsem schopen vyhřát dům bez jakékoliv trubky či kabelu vedoucím do baráku. Jsem schopen rukama načerpat takřka pitnou vodu ze studny. Jsem schopen uvařit na plotně pod kterou se topí. Jsem schopen obsloužit zvířata a nachystat jim krmení. Jsem schopen udržet v provozu záchody, jsem schopen zajistit rodině teplou vodu na mytí. Provizorně jsme schopni svítit, ale kdyby elektrika nebyla déle, tak si prostě nic nenabijeme. 

Příští rok bych chtěl koupit nějakou pěknou dieselovou elektrocentrálu. Ta by mi komfort o dost prodloužila. Mám fyzicky rozdělené elektrické vedení pro zásuvky a pro světla. Mohl bych snadno používat pro svícení 12 voltů a používat nějakou fotovoltaiku. Ale ta je tak drahá, že mi totéž zařídí naftový generátor. 

Dneska prosím o technicky uvědomělou diskusi... existují ještě nějaká jiná řešení jak doma dobře a snadno svítit?  Je ještě něco, co by se dalo za rozumných nákladů udělat pro to, aby byl člověk připravený na to, že jednoho dne prostě proud nepůjde poněkud déle než jsme zvyklí a nic nebude fungovat? Je něco, o čem nevím, co by nám mohlo pomoci? 

Případně... jak se připravujete vy? Nebo se blackoutu neobáváte? Nemyslíte si, že by mohl tak katastrofický scénář nastat? Co jste schopni udělat, pokud dojde šťáva? 

V poslední době mám pocit, že v případě zhroucení infrastruktury na nějaké hladové hordy ani nedojde, protože jsme všichni tak svázání s dráty a Temelínem, že bez nich nedokážeme ani rabovat. Zřejmě se taková gerila ani nedostane z města... 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.5 (90 hlasů)

Komentáře

On je priumárně problém na tom kdo navrhl vedení a pro co ho navrhl...

Ale musím souhlasit, kamošovi jsem dohlížel zda mu dělají dobře lektriku a dohádal jsem se s elektrikářem "on ví", do kuchyně chtěl tahat jenom 2 okruhy, pračku napojit na okruh obáváku...
Pak tam přijde normální člověk a diví se že mu padají "pojistky"...

Takže vlastně jo, v to co jsi mnapsla je pravda, doab je nahovno, protože se ušetří 5 kč na metru drátu co tam bude ve zdi dalších 40let, tak všechno padne, ale ušetřilo se na "správným místě"...

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

přidali kreténi-konstruktéři hlídače napětí a je to v prdeli, bo při sebemenším poklesu napětí (startování, rozjezd topení, rozjezd lednice) se baterie automaticky odpojují.
Spešl mňamka je to v zimě, kdy ti 3,14-čusové posílají v noci do řídících jednotek apgrejdy a do rána takto hezky vymlátí baterky.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

V dubnu jsem si instaloval ostrovní fotovoltaiku 24V systém, 3000W měnič, 4,5 kWp panely, baterie 4x12V 100Ah. Celý systém jsem si instaloval sám a vyšel kolem 80 tis. Kč. Až pojedete Vidláku k rodičům, tak se můžete zastavit a podívat se na to, jestli Vás to zajímá.
K tomu mám ještě fotovoltaický ohřev vody 2kW. Přes léto ideální. Jinak samozřejmě pro fotovoltaiku nejsou v Krušných horách podmínky ideální.
Jinak topím dřevem a studnu mám vlastní.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Ohřev máš FVE napojený přímo na bojler? Jeslti jo, jaká je zkušenost? Divál jsem se na Dražice že to prodávají, ale nikde jsem nenašel recenzu někoho, kdo to má doma a jede na tom.

Zatím bez slepic

Mám systém Kerberos, tek je o něco dražší, ale umí spoustu věcí, ja na DC proud. Existují i levnější třeba oplocky a pod, ty bývají na modifikovaný AC.

Zatím bez slepic

ale fakt máte doma rozvaděč, teda rozváděč? Není to náhodou rozvodnice?
Já nevím, elektriky se bojím a to napětí v PC, natož chytrofónech nezabíjí.

Zatím bez slepic

v civilizovaném světě elektrotechniky nikoliv. Hádejte jaký je mezi oběma pojmy, t.j. rozváděč a rozvodnice, rozdíl?
Doma nad dveřmi s 5ti jističi máte rozváděč?

Zatím bez slepic

křížek, bo občas se splete a jde do kostela.
A přes křížek nejede vlak.
Rozvaděče mám v chodbě a jsou to poctivé plechové skříně s asi tak 20 jističi, z nichž některé jsou jako rezerva.
Rozvodnou desku nelze moc plombovat, pokud vás to ještě nenapadlo.

Zatím bez slepic

držet se šefče svého kopyta, tedy volantu a šaldpáky a nefušovat do věcí, kterým nerozumíte. Jinak jsou to jenom bajky bastlíře pro pořad Receptář prima nápadů.
Já tedy nejsem odborník v silnoproudu také, ale bajky nešířím, věc si většinou nastuduji. Opět i pro rozvodnice platí ČSN EN.
Takže stručně co jsem zjistil, rozdíl mezi rozváděčem a rozvodnicí je v tom, jak jej lze obsluhovat. Rozvodnice je určena pro obsluhu laickým uživatelem (nahodit a vypnout jistič), takže ukázkově ta krabička s jističi nad každými vstupními dveřmi bytu v paneláku, zatímco k obsluze rozvÁděče musíte splňovat nějaký s paragrafů vyhlášky 50, snad ještě platí. Plombovat lze obě zařízení, je-li to nutné. Rozváděč se ale často zavírá pomocí lomené rukojeti zámku, který lze zamknout, takže plomby netřeba, resp. lze ji nasadit uvnitř, po otevření dveří, například na kryt přístrojů. Řekl bych opět, že Vidlák vlastní doma rozvodnici.
Jahodu zdravím a chválím ji ten křížek nad dveřmi a přeji jí požehnanou neděli.

Průměrný počet slepic: 2 (1 hlas)

poslouží třífázová zásuvka, pokud je napojená na přímo za hlavním jističem. Ale v podstatě se nic neděje, pokud je tam vložený další jistič, akorát musí být zapnutý.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Elektřina bude podle představ v Bruselu ukrutně drahá. Z důvodu emisních povolenek, které jsou nyní na 49 €/T a cena elektřiny dramaticky roste. Cílem Brusleu je dostat se ke 100 €/T a eurosoudruzi to určitě zvládnou, doženou a předeženou.
https://oenergetice.cz/emise-co2/cena-emisnich-povolenek-presahla-patek…
Nemá smysl se zásobit na dobu delší než 2 týdny. Příliš velké zásoby přitahují výlupky všeho druhu. Během dvou týdnů se naše civilizace zcela rozsype, protože nepůjdou sociální sítě, sdílení selfie fotek a videí a venkovcem budeme úplně v řiti.
V listopadu 1989 se také režim zhroutil za zhruba 2 týdny. Z toho usuzuji, že 2 týdny je tak maximální doba odolnosti naší civilizace.

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)

nebo
https://aukro.cz/solarni-panel-canadian-solar-cs3l-365ms-365wp-monokrys…
nebo
https://aukro.cz/solarni-panel-canadian-solar-cs3w-450ms-450wp-monokrys…

I s jedním kusem můžete tvrdit že máte solární elektrárnu a tedy jste vlastně solární baron. Nebo to potom dáte děckám na hraní.

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

ako v case najvacsej psychozy v USA a budes Vidlaku pripraveny na armagedon 😂

OK - takze ty si myslis ze si pripraveny a riesis uz len svietenie?
Milej zlatej - to ses vedle.

Napriklad... Ak vyhraju ekoteroristi - dostanes ban na uhlie. Resp. ta nejaky aktivista natrie ze ho mas 15 ton a stat ta zinkasuje na ekodani. A budes mat po kureni...

A co sa elektriny tyka - na svietenie funguju i sviecky. Zato taka chladnicka, mrazak ci pocitac - to su svine rasisticke a i ked som skusal - ani tri sviecky s tym nepohnu 😂 Je fakt ze to boli sviecky biele 😂

Si pripraveny na 1000 sposobov, kde ta moze tlacit bota, ale je nad slnko jasnejsie ze ta kamienok v topanke prekvapi ako kohokolvek pripraveneho...

Průměrný počet slepic: 4.7 (17 hlasů)

Jen jaksi není připravenej na to, že se jim ve vesnici objeví jeden muslim s famílií. Napřed bude rozumnej, někdy až podlézavej. Jen se sem tam urazí pro nějakou prkotinu.

Pak těch prkotin bude jen zvolna přibývat. Pak bude přibývat i dětí a rodin a najednou tam budou mít agresivní klan, kterej si vystačí sám. Jeden z nich vstoupí do ČSSD, ti ho rádi vezmou, aby měli jejich hlasy. Nejspíš se občas objeví i v kostele, aby ukázali, jak jsou mírumilovní a farář bude kázat, jak jsou ty dvě církve stejné a že mají stejně stejného boda.

Nikdy nebude důvod jít do konfliktu, až najednou bude v bodě, kdy už to nebude možné.

Průměrný počet slepic: 4.7 (19 hlasů)

Čmoude to je za deset slepic. Ano - takhle přesně to je. Zvolna, postupně, salámová metoda, nikdy není důvod na nějakou banalitu ragovat přehnaně a jednoho dne je pozdě... Ale tohle všechno už víme. Spíš řekněte, jak reagovat, když je jasné, že v tom člověk bude sám. Pokud zareaguju hned, většina lidí v okolí bude proti. Takhle to měl můj táta s církví. Dvacet let bojoval proti tomu, jak to tam vedou. Bojoval proti restitucím, bojoval za církev mravní. K ničemu to nebylo. Byl sám. Partyzán, co ho nikdo nepodpořil, protože každý rok šlo jen o prkotiny. A teď už mu dávají za pravdu. Ale je to houby platné, protože je pozdě. 

Jak vyburcovat lidi, aby to pochopili a reagovali hned? Řekněte jak a já to půjdu udělat. V této chvíli přesně popisujete problém, já to vidím stejně, ale nevidím žádné řešení. Nakonec člověk zůstane sám a může tak maximálně opevňovat svoje hradby doma. Které nikdy nebudou dostatečně silné. 

Průměrný počet slepic: 4.7 (15 hlasů)

Řešení je jednoduché a bez nadsázky tisíce let ověřené.
V době krize je to vždy o rodině - kamarádech - klanu - komunitě - pospolitosti.
Těmhle dát maximum, zbytek světa neřešit.

Průměrný počet slepic: 4.5 (11 hlasů)

Ale ten příběh má i pokračování. Z vesnice Vás nakonec všechny vyženou nebo něco horšího. Ovládnou vesnice, města, nakonec stát. Boj je přitažlivý, ale končí vítězstvím a co pak. Můsí se budovat stát, který bude funkční, když už vás ta bílá sebranka nebude živit. V zimě je tady zima, samo k jidlu nic nevyroste a težba surovin je zanedbatelná, ropa žádná. Musí se makat, přemýšlet a inovovat. I ten Che byl lepší v boji než ministr financí. Z hlediska "ekonomiky" nemají takoví muslimové ve Švédsku či u nás šanci. Takových 80% a více muslimů tam či tady, znamená totální ekonomický rozvrat státu a šance pro nové "dobyvatele".
Problém je v tom, když se hledá řešení na úrovní morálky či lidské povahy, tam dle mého řešení nelze nalézt, ale pouze v ekonomice, ať už tomu říkáme výrobní vztahy, o prachy jde až v první řadě či jinak. Pouze výroba a produkce rozhoduje.

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

Mně nevadí ban na uhlí. Já klidně budu zatím topit plynem. A až se to celé sesype, pak prostě zapálím kotel s uhlím. Pak už budou mít všichni jiné starosti než kontrolovat, čím topím a jak. Já si nezrušil komíny. Leckdo v okolí při opravě střechy komíny uboural. Ti v případě nouze budou vystrkovat z okna rouru od kamen. Já mám alespoň možnost zatopit, aniž bych musel vyndavat okenní tabule. 

Koneckonců nejde o to vydržet nafurt. Stačí vydržet o pár dní dýl než všichni v okolí. 

Průměrný počet slepic: 4.5 (10 hlasů)

Trošku si rejpnu, děláte kontrolu spalinových cest i na ty záložní komíny a kontrolu onoho kotle?

Cesta jak z toho muslimského a nakonec i EU marasmu ven je známá, leč jaksi nepodporovaná, až trestána. Jistý soudruh z bývalého svazu ji sestrojil a jinde ve světě se s úspěchem velmi používá.

Ale i tak vás potěším. Čtu: Chystá se bič na strůjce nenávisti. A soudruh z EU je i konkretní: Vytvoříme definici verbálních trestných činů.
Didier REYNDERS eurokomisař pro spravedlnost. To je asi taková ta Jourová. Máme tam pěkný spolek.
Tam by bylo třeba rázně začít s čistkou.

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)

Nemít propojený spotřebič s komínovým tělesem a kontrola není nutná. Navíc nemít kontrolu není trestné....

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Pane Vidlák.
To mě napadá,že ta nedostupnost bude spíš k vůli ceně.
Už se to ukazuje teď a inflace teprve začíná.
Pamatuji na určitou samostatnost,ale vše nejde takto vyřešit a ti dnešní úřední šimlové,budou každému za zadkem.
Vrcholem této kampaně bude,pojďme si to vzít do Ruska,Biden to říká už na rovinu.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Tož ve Vidlákově máme štěstí, rozmnožili se nám zde sysli. Než bude kolaps elektřiny, bude kolaps díky jim. Zelení na to mají dokonalé zákony, zákazy, příkazy, sysla loviti a jísti se zakazuje, natož jimi svítit - nejsou liškou, jejíž kůží by bylo možno třít hůl a vyrábět elektřinu,....

Průměrný počet slepic: 3.9 (7 hlasů)

matka.
Pan Vidlák zařídí přebytek své elektřiny,kterou bude pouštět do půdy a ta vyžene sysli.

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)

cype. Vítejte v klubu. Se synem máme oblíbenou zábavu, česky se tomu říká prznění čeština.
Češtin být náš kobyl.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

….. spíš pro techniky a já popírám, že bych jím někdy byl.
Vidlákova uvedená opatření chápu spíše jako koníčka/hobby, protože připravit se na to co nás (možná) čeká v rámci naší civilizace dost dobře ani nejde.
Příliš husté osídlení a příliš velká vzájemná provázanost. Tak někde v zapadlém koutě Sibiře.... možná.
Vidlákovo řešení možná na pár měsíců (a kdoví jestli), ale nikoliv na dlouho.
Osobně řeším domácí přežití na týden/dva/tři (jídlo, voda, léky, chlast apod.), jinak to ve městě velikosti našeho statutárního městyse ani nejde. Chata? No, možná o pár týdnů v nouzi déle (ve městě epidemie).

Nejsem si jist, jak pomalý bude úpadek (ten považuji ta jistý) a kdy se dostane do nějakého dramatického bodu zlomu (pokud vůbec). Myslím, že na těch pár let co mám před sebou to nemá smysl řešit, celospolečensky se to bude všelijak flikovat, aby se davy nebouřily. Jak si poradí ti mladší? To nevím, to bude jejich starost. Pokud si zvolí Piráty a podobné šmejdy, zvolí si sami vlastní osud. Jediná možnost přípravy pro ně je zdraví/forma a profese, kterou ostatní nezbytně potřebují.

Dnes ta už zmiňovaná Audience. Chce někdo podat zprávu? Až zítra, protože se pochopitelně nevrátím zcela střízliv (eufemismus).

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

čekáme na zprávu ze služební cesty. Byl na to formulář.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

čekáme na zprávu ze služební cesty. Byl na to formulář.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Myslím, že hlavní problém života na vsi v budoucnosti bude mobilita. Elektroauta nejsou vůbec plánována jako náhrada 1 za 1 stávajícího auta. Plánuje se důsledné sdílení, tj. auto nebude vlastnit téměř nikdo, odpadnou úvahy o přetížení sítě, místní blackouty asi zákonitě příjdou s nestabilitou sítě. Ve výsledku bude aut proti dnešku nepatrný počet a vše se plánuje řešit veřejnou dopravou a sdílením. A zde vidím ten zásadní problém, neodvezu si co budu potřebovat a chtít , v pro mě příznivém čase, ale budu muset plánovat, někde žádat o povolení převozu a nemusí mi být vyhověno např. z titulu sociálního statusu označeného vidláka. Prostě i dřevo z vlastního lesa, pokud mi nebude znárodněn si neodvezu. A tím celá koncepce nezávislého života na okolí dostává trhlinu. Stačí si přečíst nedávno oznámenou ve Španělsku Agendu 2050. Zelení v celé EU jsou nadšením bez sebe. Samozřejmě, pokud se něco nestane, postupně se to v různé míře překopíruje do všech zemí.
Na rozdíl od některých výše uvedených se domnívám, že cesta elektrocentrály pro zajištění elektřiny je možná nejlepší, pokud blízko bydliště nemám nějaký stabilní potok, kde by se dala umístit malá turbínka. Ovšem je nutno dbát, aby to byl diesel, co nejprimitivnější, aby fungoval i na vyjetý olej z fritovacího hrnce. Olej se dá i v primitivních podmínkách vždy vyrobit.
Asi vyhovujícími by byly staré vojenské elektrocentrály, ovšem pokud se dají ještě někde sehnat.

Průměrný počet slepic: 4.9 (10 hlasů)

In reply to by pragmatik (neověřeno)

Trvalý odkaz

... vadil socialismus.

Průměrný počet slepic: 5 (8 hlasů)

nebude,mně stačila zkušenost s pujcovanim knížek kámoškám a z toho vyvodila heslo: Co nechceš mít,tak půjč

Průměrný počet slepic: 4.9 (9 hlasů)

... že společné věci určené ke sdílení se stanou častým cílem záměrného vandalství. Z cizího krev neteče a pro někoho je děsná zábava společný majetek ničit.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

Sdílet a půjčovat si knížky, to je o kovid.

Zatím bez slepic

In reply to by pragmatik (neověřeno)

Trvalý odkaz

To je v podstatě Lenin v novém kabátě. Ten kabát mu ušila oligarchie. V podstatě stejně jako posledně. Posledně to ale nedopadlo, jak si představovali. A ani tentokrát to nedopadne.

Průměrný počet slepic: 5 (8 hlasů)

... že si vyžereme to nejhorší, a než to nedopadne, my už tady pravděpodobně nebudeme.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

že jste na té elektrice závislí jak narkoman na heroinu

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

posnídat rostlinný lančmít,vůbec není špatný

Průměrný počet slepic: 3.7 (7 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

to je hrůza! Vždyť to musí mít éček, aby to mělo nějakou chuť! Jinak jedu ke svému mladému zubařovi, který je ale 40km daleko. Dožiji-li, budou mě tam muset vozit, až přijdu o řidičák hlubokým stářím...

Průměrný počet slepic: 3.5 (6 hlasů)

věku je dobré přejít na ty klapáky. Můj soused,82, si nechal ještě někdy v 75 zuby nastřelit,aby vypadal a když pak šel na operaci s kloubem,tak jak mu rvali do krku tu narkózu,tak mu hnuli se šroubem od osmičky ,jemu to nateklo a zkoušel jak pes ,ale se zubem,ne s tím,čím do nemocnice šel. Hned po propuštění letěl k zubaři, tam cedulka jsem v důchodu. Nikdo ho nevzal až ten starý zubař se smiloval,půjčil si klíče od prodané ordinace a šroub mu vytáhl a ránu vyčistil ze staré známosti. Nový doktor dědka nechce,má své pacoše,ze kterých něco má

Průměrný počet slepic: 3 (3 hlasů)

éčko na obal nenapsali

Průměrný počet slepic: 4.7 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

Dva dny stará informace od človíčka přímo z oboru energetické bezpečnosti (zdroj nesmím uvést, doufám, že nechodí na Kydy):
Jsme na tom, ve stabilitě sítě, zatím docela dobře. Jsme 0,8-0,5 procenta před blackoutovým stavem.
Tedy kromě Prahy, tam jsou na 0,05. Tam už mikrovýpadky probíhají každý den. Zatím si toho nevšímáte, protože se to projevuje jenom na bezpečnostních okruzích a dispečeři to ještě zvládají utopit.
Takové ty poruchy výtahů v obchodních centrech, pády zabezpečovaček do alarmu, výpadky napájení trolejí u SŽDC... to jsou první náznaky.
Všimněte si, že když se třeba kvůli bouřkám přehazuje šavle vedení z velkých rozvoden (viz. znojemská větev), tak už to dneska není bez propadu a elektrika jenom neblikne, ale klidně zhasne na pár vtěřin.

Mimochodem Rakousko 0,3 Něměcko 0,1 Slovensko 1

Průměrný počet slepic: 4.5 (12 hlasů)
Trvalý odkaz

Jsem názoru, že je potřebné si vyhrnout kalhoty před brodem (rozuměj sluníčkáři), zatím nikdo neví, jak je onen imaginární brod široký. Vše mohou vyřešit volby, až prostý lid pozná, že naletěl planým slibům o 65-ti lidských pohlavích, že potřebujeme více absolventů humanitárních oborů na VŠ, nežli techniků, že si všechno dovezeme (myšleno hlavně potraviny), že je pro nás nesmírné štěstí, když nám poroučí vrazi z Volstrýtu ...........
Pan Vidlák má pouze řešení na překlenutí doby nouze o všechno potřebné k žití, jen nikdo zatím neví, jak dlouho bude ona doba trvat (dvě volební období?).

A taky nám chybí trocha skromnosti, jsme v současné době pod knutou "Boha Konzumu", kdy se to projeví třeba tak, že slyšíme v Hytlermarketech "táto hoď do toho koše ještě něco, ještě není plný, nechť si sousedé nemyslí, že jsme socky".

Dalo by se toho napsat mnoho, ale ten zbytek nechám na zdejší ctěné společnosti.

Průměrný počet slepic: 4.6 (12 hlasů)

fakt věříte na nějaký výsledek voleb, že by mohl změnit směřování státu ? Dokud v Germánii nepadne současná klika (myšleno prakticky VŠECHNY pol.strany mimo AfD), nezmění se NIC. Přesněji, bude to jen hoší a horší. A u nich rozhodně ne volbami. Nějakým kardinálním průserem. Snad to nebude válka. Doufám v ekonomický kolaps, jenže to odsereme my, v první řadě. Ach jo.

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)

In reply to by Auto (neověřeno)

Trvalý odkaz

Aby se vyvolala třeba jaderná reakce u uranu (nebo plutonia), tak se musí překonat kritická hranice. Totéž se projeví i u voleb, musí dojít k překonání kritické hranice "nasralizmu", tedy lidé nebudou mít co dát do huby, bude jim doma zima a budou si svítit loučemi.

Průměrný počet slepic: 4 (5 hlasů)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.