Já se připravuju

Autor

Včera mi přivezli sedmdesát metráků kvalitního ruského černého uhlí. U Moravských Budějic se nachází maličká vesnička Blanné a v ní sídlí pan Kašík, který prodává štěrky, písky a... uhlí. Je jediný, kdo dokáže za normální peníze sehnat kvalitní matroš. A už je s prodejem uhlí skoro jediný. Ostatní ten obchod flákají. Dodávají draze rakouské brikety nebo polské uhlí. 

Už několik let beru právě toto uhlí ze Sibiře. Tvrdé, lesklé, téměř antracit. Málo kouří. Nad mým komínem se objeví krátce bílý kouř jen po přiložení. Během pěti minut je po všem a není vidět, že bych topil pevnými palivy. Uhlí je velmi těžké. Těžší než donbaský antracit. Takže se mi ho do uhelny ve sklepě vejde fakt hodně. V této chvíli tam mám nejméně patnáct tun. Topení na pět zim. Jedinou nevýhodou tohoto uhlí je vysoký vývin plynů - když přiložím, nesmím první půlhodinu protřepávat rošt. Pokud to udělám, blafnou mi plyny v komíně a už se mi podařilo vyděsit sousedy, když se metr nad komínem objevil dlouhý plamen jak z bunsenova kahanu. Teď, když se dělá střecha, projde rekonstrukcí i komín. 

Mám i plynový kotel - starou Destilu. Vlastně už je na ní repasované úplně všechno, kromě základního rámu. Jednoduchý kotýlek s jednoduchou automatikou, který se obejde bez čerpadla. Moje topení funguje na samotíž. Když topím,, ohřívám zároveň i vodu v bojlerech. 

Mám vlastní studnu. Dodělal jsem k ní ruční čerpadlo. Ať nejsem závislý jen na ponorném čerpadle. V podstatě zbývá poslední nevyřešený vopruz a tím je svícení. Jasně, není problém mít doma několik svítilen. Dnešní LED žárovky jsou úsporné a i relativně malá baterčička vydrží svítit dlouho. Ale není to to pravé ořechové. 

Proč to vlastně píšu... 

Jak to tak vypadá, v podzimních volbách v Německu zvítězí Zelení a u nás jejich nepodařené klony Piráti. Ani jedni se netají svými ekologickými nápady, na které není ani infrastruktura, ani na to není připravený průmysl, ani zemědělství, ani doprava. Není na to připravené nic kromě jediného - ideologického odhodlání. 

Když si čtete normální majnstrým a nejste úplný technický nedouk, musí vám být jasné, že svoje nápady prostě zavedou. Pokud budou zvoleni, jsou dostatečně pevní, dostatečně nabuzení a dostatečně blbí na to, aby to prostě udělali, protože tím přece zachrání svět. 

Aby nedošlo k mýlce... já si nemyslím, že to přijde hned po volbách ani si nemyslím, že to bude nějaká katastrofa jako ve filmu, kdy se rázem hroutí úplně všechno.  Jen se tu a tam povede nějaký lokální blackoutek. Takový malý. Kvůli jedné rozvodně. Tak malý, aby se dal bagatelizovat a musel se řešit. 

Pak prostě tu a tam na chvíli vypnou proud, protože jinak to nepůjde. Někde ho budou vypínat kvůli nedostatku energie a někde kvůli přebytku. Někde elektrika vypadne sama, protože se naráz připojí příliš mnoho elektroaut. A pořád půjde jen o drobnosti. Jednoho dne si nenakoupíte, protože vypne proud a v obchodě vám čtečky nenačtou čárové kódy. A nebudou lidi, aby vám vypsali ručně účtenky. A hodně lidí už dávno neplatí v hotovosti. 

Pak tu tam něco nebude. Nebo to nebude hned.  Ostatně tohle teď zažívám v práci. Pořád něco chybí. Z Číny nedojíždějí díly. I takové obyčejné věci jako kohoutky, trubky či nářadí. Můj truhlář mi dělá dvě nová dřevěná okna - už měsíc čeká na dvojskla. 

K tomu se pořád handrkují o ten Nord Stream a pořád nám tvrdí, že musíme vůči Rusku přitvrdit. 

Já už si vlastně dovedu představit celou řadu scénářů, kdy jednoho dne proud vypne a pak nepůjde několik dní. Tuhá zima, nasraný Putin zavírá kohoutky, nasraní Ukrajinci vyhazují do povětří plynovod, nasraní američané posílají svoje agenty, aby odpálili Nord Stream... A nebo prostě přijde nějaký německý zelený kancléř a nařídí odstavit uhelné elektrárny, protože televizi může sledovat i při svíčce. Komsomlců na to mají dost, jsou věrní a pevní... ono by se jim ten rozvrat prostě mohl podařit. 

Tož... jsem schopen vyhřát dům bez jakékoliv trubky či kabelu vedoucím do baráku. Jsem schopen rukama načerpat takřka pitnou vodu ze studny. Jsem schopen uvařit na plotně pod kterou se topí. Jsem schopen obsloužit zvířata a nachystat jim krmení. Jsem schopen udržet v provozu záchody, jsem schopen zajistit rodině teplou vodu na mytí. Provizorně jsme schopni svítit, ale kdyby elektrika nebyla déle, tak si prostě nic nenabijeme. 

Příští rok bych chtěl koupit nějakou pěknou dieselovou elektrocentrálu. Ta by mi komfort o dost prodloužila. Mám fyzicky rozdělené elektrické vedení pro zásuvky a pro světla. Mohl bych snadno používat pro svícení 12 voltů a používat nějakou fotovoltaiku. Ale ta je tak drahá, že mi totéž zařídí naftový generátor. 

Dneska prosím o technicky uvědomělou diskusi... existují ještě nějaká jiná řešení jak doma dobře a snadno svítit?  Je ještě něco, co by se dalo za rozumných nákladů udělat pro to, aby byl člověk připravený na to, že jednoho dne prostě proud nepůjde poněkud déle než jsme zvyklí a nic nebude fungovat? Je něco, o čem nevím, co by nám mohlo pomoci? 

Případně... jak se připravujete vy? Nebo se blackoutu neobáváte? Nemyslíte si, že by mohl tak katastrofický scénář nastat? Co jste schopni udělat, pokud dojde šťáva? 

V poslední době mám pocit, že v případě zhroucení infrastruktury na nějaké hladové hordy ani nedojde, protože jsme všichni tak svázání s dráty a Temelínem, že bez nich nedokážeme ani rabovat. Zřejmě se taková gerila ani nedostane z města... 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.5 (90 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

Nejdříve je nutno přijmout rozhodnutí, neboli rozhodnout se, jaký typ topení, resp. v tomto případě svícení budeme upřednostňovat.
Klasické louče asi moc ne, svíčky stojí rovněž za hovno.
Naprostý ideál je petrolejová lampa, pokud možno s přídavnou kovovou síťkou v místě hořícího plamene. Krásně se po chvíli rozžhaví a nějaký ten luxík či candelu přihodí. A dvacet litrů nafty vydrží docela dlouho, nemluvě o skutečnosti, že petrolejová lampa sežere kdejaký blivajs, včetně Bábovo řeposraček.

Pokud chceš být in a kůl a eko a bio, stál by za úvahu vrtulník. Jeden pán u nás si jej postavil zcela sám, když nakradl ve "werku" (Třinecké železárny) dostatek železa a škváry a vápna na výstavbu baráku na větrném místě, potažmo na vybudování stožáru, na nějž umístil vrtuli, která otáčela obyč alternátorem, šlohnutým - pardon - odepsaným z werkového bagru. Altík byl nejdřív u vrtule, postupem doby skončil v suterénu sloupu, bo kdo by za ním lezl, když se (zřídka) něco posralo.
K systému pak patřil poměrně silný regulátor napětí (dnes pár kaček) a mechanická samoregulace naklápění lopatek ve větrném kole na základě otáček vrtule samotné, aby byl alespoň zdánlivě zachován rozumný počet otáček za každého povětří.
K altíku je pak potřebný adekvátní počet baterií, které rovněž dodal werk. Pán měl 2 x 12V, 180Ah, bo tenkrát za prvé nic jiného nebylo a za druhé ve werku to byla na bagrech klasika.
Samotné svícení mělo svou autonomní síť, neboli vedení, a to od sloupu k baterím ve sklepě a dále po jednotlivých místnostech. Svítilo se obyč. žárovkami, tzv. asymetrikami 24V/ 55W, později halogenovými 24V/70W, které pán sehnal zcela nečekaně ve werku, a to úplně překvapivě z bagrů.
Pán toto celé postavil sám, a to proto, že:
1/ v té době byly velmi časté výpadky dodávek klasické elektřiny,
2/ měl dojem jisté podfinancovanosti své osoby ze strany zaměstnavatela, totiž werku, a myslel si, že na svícení ušetří majlant.
Neušetřil...

Průměrný počet slepic: 4.9 (7 hlasů)

nikdo nezmiňuje, ale jsou k dostání LED svítidla s příkonem 18 až 50 W , která fungují v rozpětí 10 až 30 Voltů, tedy nijak choulostivá na přesné napětí.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

In reply to by idiotronic (neověřeno)

Trvalý odkaz

Pak tam musíš pustit 24V nebo 48V a ne 12V jako Vidlák.

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)

na 12V, akorát to svítí o trošičku méně.
Mám to namontované na osobáku jako přídavné couváky.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

tak jasně, v reálu funguje elektrika v domě, když místo jističe dáš hřebík, ale říkat, že se to tak má dělat nebo to tím "hřebíkem" dokazovat je, řekněme mimo ;)

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

řeknu to jinak, u mě v dílně mám odkryté živé části a "nesere mě to", ale nepoiuštím tam nikoho, takže jestli se zatřepu na vedení, je to můj problém,a le když tam přijde někdo jinej, tak prostě nemůže existovat logika "jedeto, tak to může být"...

Zatím bez slepic

In reply to by idiotronic (neověřeno)

Trvalý odkaz

dávno minulé, to jest nějakých 50 - 60 let zpátky.
Dnes by to pánovi neprošlo, někdo by na něj přilítl, bo černá stavba, bio a eko a památka a ejap a milion dalších hovadin.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Ano Targusi, to je přesně ono.
Rozpadlické weby jsou plné návodů na autonomní energetické systémy které v sobě "pro sichr" zahrnují vítr, sluníčko a nejlépe ještě nalou elektro-turbínku z vyřazené pračky na potoce za barákem. A k tomu akumulátorovnu.
Ve výsledku to vše stojí mnohem víc než kdyby za ty peníze člověk nakoupil kubíky petroleje, nehledě na údržbu, opravy, výměny a prostorové požadavky.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

jsem psal taky, račte si to přečíst ZNOVU a LÉPE.

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

Targusi, vaše troufalost v rozdávání technických informací je omračující.
Jste tuplovaný technický zločinec!!!!!

Průměrný počet slepic: 3.6 (8 hlasů)

Ekonomicky tato věc vyjde jen za předpokladu, že rozhodující části jsou získány způsobem výše popsaným, nebo jemu na roveň postaveným. Viděl jsem DIY větrák opatřený dynamem z vagonu...
Pokud se týká světla, jak hodnotíte světlo karbidky? Karbid lze skladovat ve vzduchotěsném balení skoro neomezeně... Ovšem domácí výroba karbidu pro domácí spotřebu asi není možná...
I kydž zmiňovaná colemanka je opravdu prvotřídní... ale nesvítí na naftu- bohužel.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

nestojí nic a po 20 minutách ve tmě si oči zvyknou. Zvířata si taky nesvítí, kromě svatojánských mušek. Kdo má doma Tacx (Flux nebo Neo), je spokojen i v zimě. Stirlingův motor na dřevo udělá elektriku s účinností 10%, to pro pc a net stačí, zbytek je teplo domova. Bio.

Průměrný počet slepic: 3.4 (9 hlasů)
Trvalý odkaz

odpadů, to je pro města.
Pro domkaře bude stačit spalhovna, jako v Číně. Na bioplynu se vaří, stačí mít z čeho srát. Hlavně nesrat decentralizovaně (systém Deventer), ale na 1 místo. Prasata jsou ideál. Muslim si s velbloudincem neškrtne, na tohle nakonec dojede.

Průměrný počet slepic: 3.2 (11 hlasů)
Trvalý odkaz

bez čipu je auto jen pro kuny. Čip je takový šém. Vloží se do škvíry a je vystaráno. Kdysi bývaly čipy dřevěné a zdá se, že vývoj k nim znovu směřuje.

Průměrný počet slepic: 3.3 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

Jako pilotní projekt uvedu česnekačku, která se stane hlavním jídlem budoucnosti. V česnekačce se dá nahradit chleba dřevěnými kostkami, ty se sice nedají hned sníst, ale vydrží i několik let. Ani česnek není důležitý, široké lidové vrstvy ho klidně oželí. Hlavní charakteristikou česnekačky bude její teplota, která by se měla pohybovat mezi 42-45°C.

Průměrný počet slepic: 4.2 (13 hlasů)
Trvalý odkaz

je sdílení. Sdílet se bude všechno, od narození, až do smrti. Pro moji věkovou skupinu je aktuální spíše to konečné řešení. Sdílená rakev nemusí být ta pravá ořechová, bude stačit plechovka a někdo, kdo ji vysype po větru na předem vysněné místo.

Průměrný počet slepic: 4.3 (11 hlasů)

Polyamorici sdílí i partnery navzájem. Jsou ve sdílení evidentně nejdál, i když připomínají spíše setrvalý gruppensex nebo tlupu šimpanzů bonobo. Obávám se, že vývoj půjde tímto směrem.

Průměrný počet slepic: 4.7 (13 hlasů)

Já sdílím, jeden (z části můj) dům se sedmdesáti dalšími spolubydlícími. S desetitisícem lidí našeho města spolu sdílíme vodovod, elektrickou síť městskou kanalizaci a komunikace.
Nemám s tím problém, jsem tomu už skoro padesát let zvyklej.
O životu v divočině, vypjatém individualismu a soběstačnosti jenom žvaním na netu.
Který rovněž sdílím.

Průměrný počet slepic: 4.9 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

je to myslím dobrej nápad. A radši silnější. A dobře promyslet, kam a na jaké okruhy v případě potřeby napojit.
O to svícení totiž zas až tolik nejde (existujou baterky a svíčky, s tím se dá dočasně žít),
ale takhle třeba lednička či mrazák pár dní bez proudu vám může hezky hodit vidle do spokojenejch představ o vlastním předzásobení...

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

nezažili jste povodeň v Praze roku 2002, kdy jsme byli bez proudu v našem domě asi týden.
Utopená transformátorová stanice pro náš rajon.
Shrnutí: povodeň je mnohem horší než být týden či měsíc bez elektřiny.
Být to v zimě zase by to bylo mnohem horší, ale máme kamna a dřevo.
Zažil jsem i 2x ropnou krizi, když nebyl benzin, nafta.
Nejlevnější řešení, i pro Vidlála: 12 V baterie, nabíjet ze sítě jednou za měsíc, "baterky", vařič na propan butan. Když jste fanda tak malou fotovoltaiku. Ale zatím malou, rozšíříte si ji později, tak za 5-10 let.
Na týden či dva v pohodě,
když jezdíte na vodu či kempujete tak to znáte a děti to milují
mužští k tomu potřebují ještě zásobu alkoholu...

Průměrný počet slepic: 3.8 (9 hlasů)
Trvalý odkaz

"...Nejlevnější řešení, i pro Vidlála: 12 V baterie,..."
Mezi cenou bezúdržbové 12V 200+ AH baterie a 2kW+ jednofázovým generátorem (teda na benzín) není téměř žádnej rozdíl. Akorát ten generátor nepotřebuje odněkud tu elektriku dobíjet jako ta baterka :-) :-)

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

má přece auto a traktor (traktůrek).
V Texasu když byla krize s elektřinou tak fungovali akorád ti bohatí
co měli elektromobil (bateriovou akumulaci) a fotovoltaiku,
1 jaderný reaktor zamrznul a skoro vše na plyn a ropu

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Masové elektromobilitě nevěřím, ale toto je ze strany Fordu přinejmenším zajímavý marketingový tah :
Ford F-150 Lightning (elektrický truck s kapacitou baterie odhadovanou na 180 kWh)
"auto nabídne také funkci Intelligent Backup Power - z auta může "ven" téct až 9,6 kW. Snadno tak můžete při výpadku proudu napájet celý svůj dům."
http://www.hybrid.cz/ford-f-150-lightning-elektricky-truck-za-prekvapiv…

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

a že američtí vidláci nedají dopustit na klasické pick-upy.
A ehle, třeba Musk má už 1 milion objednávek na ten svuj
a Ford Lightning bude možná ještě úspěšnější a dřív na trhu.
Inovace nezastavíš.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

transportní prostředek k naprostému hovnu.
Pokud truck neujede na jedno tankování min. 1200 km, je velmi obtížně využitelný. Ekonomiku tohoto čísla nebudu pitvat, stejně tomu nerozumíte.

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

tahač. Česky se to řekne traktor, francouzsky tracteur, srbochorvatsky šleper (z němčiny). Rusky ťjágač, polsky ciagnik.
Jestliže se najdou idioti, kteří nejsou schopni rozlišit tahač od dodávky, není to můj problém.

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Nezlob se Vidláku, ale oddělené světelné a zásuvkové obvody má každý, pokud tedy nedělal někdo něco svépomocí a "myslel, když dělal".
Navíc, 12V? Jaké délky tam máš a jaký průměr drátu? Ber, že LED pásek 1m/1200lm/12V/25W? Délku drátu budeš mít 20m, úbytek můžeš akceptovat kolik cca 1,2V; takže bys musel mít drát o průměru 6mm? Máš ho ve zdi nebo jako 99,99999 lidí, protože cena drát 1,5...
Jestli ano, tak nejsi přípraven ani omylem, na světlo 12 V, ale budeš tahat nové světelné okruh :D

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Probůh, to jsou technické vraždy!!!!!
Při "běžném" zatížení 4A na 1mm2 měděného vodiče, bude téci při 12V a 25W vodičem 2A. Bude li mít vodič 1,5mm2 bude těch pásků moct napájet tři.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

Délka, opakuji délka ne se dívat pouze na průřez, ale poměr, máš to stejný, jako když budeš mít zahradu 50m a máš 25A odběr/jistič, tak musíš dát drát jako bys přenášel o řád víc, protože délka vedení...

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Chlape vy jste vskutku tuhej jak veka.
Zatížitelnost vodiče bude stejná na prvním metru vodiče, tak na stém metru vodiče. S délkou vodiče to nemá nic společného.
Délka vodiče je spojena s úbytkem napětí na vodiči průchodem proudu. Dlouhým vodičem=>tedy "přídavným" odporem onoho vodiče přenesete méně výkonu na spotřebič.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

Takže co píšu já? Když budu tlačit na druhou stranu zajrady výkon 25A a chci aby tam doputoval, tak řeším volty+ampéry, které ovlivňuje kabel co tam vede a ten má parametry co vštec? PRŮMĚR a DÉLKA, takže ubytek napětí počítáš pomocí toho co znáš ;)
Ano, u rozvodu u domu se to ztratí, ale 50 metrů a motor co potřebuje jištění 25A to už budeš řešit, takže abys to na druhej konec zahrady dostal, tak si zkrátíš zahradu? NEEEEE, raděj zvětšíš průměr drátu, aby jsi měl menší úbytek přenosu ;)

A jak zní vzoreček ∆U = (2 * ρ * l)/(A) * (P/Uf)
Kde A průřez vodiče mm2
ρ odpor vodiče
l délka
P výkon co přenášíš
Uf fázové napětí

Takže prosím, když vzorec výpočtu přímo podléhá parametru PRŮMĚR A DÉLKA, jak se můžu dle tebe vykašlat a neřešit, jak dlouhá je zahrada a jakej kabel na přenos použiju?
Jasně, když tam připojím rádio, který má zdroj universální 110v-220v nic nepoznáš, ale u motoru se smát už nebudeš...

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)

Normálně se to na doma nepočítá, ale bere se, když máš jistič 25A, tak máš průměr drátu 4, takže na propojení zahrady, dáš drát 6 a vyjde to (většinou, když to nebude kilometrová zahrada)

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)

Když mám jištění 25A, tak tam to jištění 25A zůstane i na kilometrové zahradě. Proud nějak po cestě nepřiteče, ani neodteče. Zkuste prosím pochopit alespoň Ohmův zákon.
Ale jinak jo, melte si co chcete.

Zatím bez slepic

Šedivá jest teorie, ale zelený je strom života... 

Mám doma už dnes několik ledpásků - například na kuchyňské lince, které jsou napájeny 12V. Trafo je v rozvaděči. Délka vedení asi 15m (nikde doma nemám delší). Úbytek napětí - asi 1V. Fakt mi to nevadí. Nepozná se to. 

Klidně bych mohl dát do rozvaděče větší trafo, nakoupit 12V LED žárovky a do světelných okruhů pouštět jen 12V. Ale k čemu by to bylo? Smysl by to mělo, kdybych měl nějaký ostrovní systém fotovoltaiky. I relativně malá baterie by dokázala zajistit noční svícení. Ale nic víc. Lednička by stejně nešla, pračka už vůbec ne, protože to bych potřeboval ještě měnič a o hóóódně větší baterii. V této chvíli je nejevnější koupit dieselagregát, nakoupit si větší zásobu nafty a udělat si někde za hlavním jističem připojení na domácí rozvod. Pak už jen vypnout hlavní jistič a nastartovat generátor. Ale třeba někoho napadne ještě další řešení. 

 

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)

Tak věci se mají dělat pořádně a ne "funguje to", proto jsi dodržel ČSN a máš světelné zvlášť a ne, že ti na světelným jede obývák a bude fungovat...

Tento přístup spíše ukazuje, že v něčem jsi akurátní a v jiným "šak to funguje", nevím, ale takto vedu stát a mají pravdu , funguje...

I tak by 12V byla špatná volba a lepší by bylo 24V nebo lépe 48V už jenom protože panely a délky vedení. Navíc na 24V koupíš ledničku. V současné době, když je to "koníček" a neřeší návratnsot, pak světelný okruh má smysl, když jsou peníze, ale fakt ne na 12V, teda, když se nenatáhnout dráty na 12V.

Ale fakt dobře to mají na mypower, když už chceš vědět od lidí co to řeší dlouhodobě, prakticky jak se s tím ostrovem dá žít, já říkám jenom, že "fungujeto logika" je uznatelná v nouzi, jinak ne...

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)

požadavky na startovací proud a napětí. A protože dnešní doba je chytrá, mladá a krásná, jsou všude chrániče, takže v případě slabšího zdroje (baterie nenabitá na 100 %) lednici jednoduše nenahodíš. Zkušenost z auta.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.