Pamatujete, jak na začátku války na Ukrajině zaváděl Západ sankce proti Rusku? Člověk se až divil, co všechno se dá udělat. Omezit platební systém, nějaké bankovní sankce, snaha o nenakupování ruských surovin, která vyvrcholila odpáleným Nordstrýmem… celkem třináct kol sankcí. Tedy… teď už čtrnáct. Ruská ekonomika se měla propadnout o bezprecedentních čtyřicet procent. Experti prorokovali zhroucení ruské ekonomiky, hladové bouře, demonstrace a nakonec svržení Putina.
Člověka vlastně překvapuje, čeho všeho bylo Rusko členem. Různé obchodní organizace, mezinárodní platební systém, různé bankovní dohody, obchodní dohody… třeba o tom potrubí na dně Baltského moře… stovky a tisíce smluv o patentech, normách, investicích, koncesích na těžbu ropy a plynu, importu technologií, pojišťovnictví…. Teoreticky bylo Rusko na Západě totálně závislé a díky sankcím neměly v Rusku lítat dopravní letadla, vagony neměly mít ložiska, vrtným soupravám u Vorkuty měly dojít speciální součástky, prostě mělo to dopadnout jako na Kubě.
Místo toho v Rusku nastal hospodářský růst, ruská ekonomika se bleskurychle přeorientovala na nové trhy, ruská zahraniční politika byla schopna rekordně rychle změnit obchodní dohody s okolními státy, takže to, co se dodávalo do Ruska se najednou dodávalo do Kazachstánu a co se nesmělo kupovat z Ruska, kupovalo se najednou z Turecka, Rusové začali dodávat ropu do Číny a Saúdská Arábie do Evropy, nebo prostě jen Rusové prodali Američanům, ti si naúčtovali přirážku za molekuly svobody a dodali to do Německa.
Do toho ještě Rusové zvládli vést válku s NATO, které vyprázdnilo v Evropě sklady úplně a v USA částečně.
Výsledek je vlastně opačný. Pod tíhou reality se hroutí německé a evropské hospodářství a nám se to určitě také nevyhne. Průšvih už tuší všichni kromě Fialy a Pekarové, zcela jistě se to promítne do volební kampaně a vůbec to vypadá, že Rusko zavedlo sankce na nás, nikoliv opačně.
Proč to všechno píšu…
Není to tak dávno, co se něco podobného stalo Velké Británii. Ta také byla součástí celé řady dohod o obchodech, investicích, patentech, bankovních systémech, koncesích na těžbu, importu a exportu technologií… ano jmenovalo se to Evropská unie. Jednoho dne se Britové rozhodli, že je tyto dohody příliš svazují a rozhodli se v referendu pro Brexit. A také na ně EU uvalila sankce. Sice bez střílení a po dlouhém vyjednávání a vlastně po vzájemných dohodách, ale Británie se z toho nevzpamatovala dodnes.
Řada oborů od té doby kulhá na obě nohy, zkrachovala řada firem, hospodářský růst zpomalil a takřka všichni britští premiéři od té doby skončili jako neoblíbení kašpaři a každý další se proslaví především tím, že najde nové dno popularity. Ano, ještě tomu pomohla válka na Ukrajině, ve které se proti tradičnímu nepříteli Britové s chutí angažují.
Je velmi zajímavé, že Rusové se dokázali ze stávajících smluv přeorientovat velmi rychle na nové a Britové to dodnes nedokázali. Přitom, Británie má stejně jako Rusko přístup ke světovému oceánu, je schopna dopravovat cokoliv odkudkoliv kamkoliv. Nikdo se také nesnaží Británii rozparcelovat na malé ovladatelnější státy. Nikdo se netetelí, až nějací britští jestřábi konečně podřežou krále Karla. Nikdo proti Británii nevede opotřebovávací válku. A co se týče lidských práv, vzhledem k tomu, jak to dneska v Británii chodí, když kritizujete vládu, je skoro lepší v Rusku kritizovat Putina…
Když se mluví o odchodu České republiky z EU, tak se argumentuje britským příkladem. Nejde to! Není možné nahradit smlouvy s EU jinými. Je přece lepší tam být a pokoušet se reformovat Unii zevnitř. Sice jsme to za dvacet let nikam nedoreformovali, naopak, dopracovali jsme se k nejhorší Evropské komisi všech dob a k naprosto šíleným grýndýlům, ESG, emisním povolenkám a dalším zvěrstvům, ale přesto vstupuje většina stran do volební kampaně s tím, že budou i v dalším období reformovat zevnitř, protože jinak by se nám mohlo stát to, co se stalo Britům.
Co se týče odchodu z NATO, tam je to v bledě modrém. Také přece nemůžeme odejít, protože kolektivní bezpečnost je přece levnější a jestli se nám něco nelíbí, tak to můžeme reformovat zevnitř. Sice jsme se dopracovali k válce na Ukrajině a nepokrytě se mluví o tom, že ta kolektivní bezpečnost bude stát čtyři procenta HDP, protože Trump má ohledně NATO úplně jiné představy než Evropa, ale jinak tam musíme zůstat, protože jinak by se stalo… co vlastně?
Možná je načase se dívat na ruský příklad a ne ten britský. Možná je načase nebýt krotcí a nebýt dopředu připodělaní z následků. Ruský příklad ukazuje, že to jde. Je to náročné, bolestivé, dělá to dvacetiprocentní úrokové sazby, znamená to, že Lavrov kmitá po světě a ryje zeměgulu jako červená myš. Ale také to znamená, že všichni mají práci, hospodářství roste a největší problém je v tom, že nejsou lidi ke strojům, protože všichni už dělají. Znamená to, že vznikají nové obory i nové továrny, že se investuje doma a dokonce i henti věčně ožralí mužici jsou schopni poměrně impozantních výkonů. Když se musí, tak to jde.
Možná je načase, alespoň deklarovat odvahu k podobnému činu a odvahu přijmout následky. Jak by řekl Baťa: Neříkejte, že to nejde, říkejte, že to neumíte.
_______________________________________________________________________________________________________________________
Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
- Log in to post comments
Komentáře
V hospodě
vyvolávají konflikty tradičně vymaštěnci. Nakonec hospody a chlast je jejich živnou půdou.
od toho je hospodskej
aby je zavčasu vykopl ven
Váš omyl je v tom - tedy podle mne - že vnímáte...
... to co Vidlák píše jako adoraci. Já v tom vidím logické hodnocení vývoje v Rusku, které se diametrálně liší od předpovědí všech salónních analytiků Západu. Je to zkrátka jinak než si to malovali a v jejich případě směrem k lepšímu. To co experti věštili Ukrajině jde také kupředu - jen opačně - k horšímu. To, že se v Rusku něco hýbe směrem jejich vyšší soběstačnosti a obranyschopnosti není adorace toho státu respektive toho zřízení. Jen se to vyvíjí jinak, než jim bylo nalajnováno. NIKDY NIC NENÍ ČERNOBÍLÉ. I v tom Vámi popisovaném konfliktu v hospodě. ZDAR do hloubi lesa! :-)
Trénink k odchodu třeba,
nic jiného. Rusko se pod tíhou sankcí málem položilo, ale to bylo v roce 2014. Od té doby si udělalo několik zátěžových interních testů a na sankce bylo připraveno. Zejména pak na to, jak je obcházet. Takže dopad sankcí byl zcela jiný, než se dle predikce na základě skušeností z roku 2014 zdálo. Prostě trénink.
Británie kromě odchodu neudělala skoro nic. Mimochodem, stále plní normy EU a platí. Takže to vlastně byl odchod neodchod. Kromě toho má těžké vlastní problémy, kdy migrace udělala stejnou paseku jako jinde. Známý byl teď v Birminghamu a na vlastní oči zažil nájezd zcela integrovaných tmavobritů na bar, kde seděl. Totální zmar. Taxikář mu sdělil, že po deváté večer by sám ven radši nevycházel. Prostě stará dobrá Británie je v řiti a její stav s odchodem z EU nemá přímou spojitost. Spíš její úpadek má přímou spojitost s tím, že v EU byla. EU je na tom úplně stejně, jen se to dá zatím díky mezistátním a nadnárodním přesunům kompenzovat.
Protože EU je už dnes federace, byť nenaplňuje její něktré znaky. Je federací de facto, nikoliv de iure. Základní princip, to jest nadřazení unijních zákonů nad domácím právem už máme. Takže si ani neplknem, natož abychom mohli uvažovat o odchodu nebo reformě. Hlavní průšvih je ovšem ten, že zde není opravdový vizionář, který by řekl uděláme tak a tak a přinese to to a to.
Brexit je taky dílem hlavně jednoho člověka - N. Farage. Jen tomu chyběla koncovka, kdy bylo potřebné se připravit na to, co bude po brexitu. To se nestalo, zásadní chyba. Na rozdíl od Číny (uvažující v rámci staletí) a Ruska (starost o Matičku Rus) se tady v Evropě uvažuje pouze v rámci volebních období. Za jedno volební období odchod moc neuděláte, protože ho ani pořádně nepřipravíte. No a pak může být díky volbám vše jinak.
Takže vlastně jedinou jistotou Evropy v bouři času je nevolená mocná Evropská komise, která povznesena nad volby a jejich výsledky řídí Evropu. Sice směle do Síkele, ale kdo by řešil takové maličkosti, že?
Prosím odstavce
Tohle se tak blbě čte, že to mnozí radši nečtou.
dík
za opravu.
Můj komentář bude o Austrálii
a to o návštěvě GPP a jeho "úspěchu" u České komunity.
Toto je poslední díl, ale snad ještě jeden předchází. Video je celkem zajímavé, ale ta diskuse ukazuje Pávkovi "úspěchy".
Střípky z diskuse, část:
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
24. 11. 2024, 18:56 Nově…
24. 11. 2024, 18:56
Nově otevřená americká základna protiraketové obrany v polském Redzikowu silně vadí Rusku.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová zcela jasně označila americkou základnu za prioritní cíl Ruska a uvedla, že jejím vybudováním se zvyšuje riziko jaderného nebezpečí.
V polském Redzikowu se před více než týdnem otevřela americká základna protiraketové obrany, která je součástí bezpečnostní infrastruktury NATO a USA. Tvoří součást důležitého protiraketového štítu "Aegis Ashore" určeného k zachycení balistických raket krátkého a středního doletu. Na to zareagovalo dle PolsatNews.pl ruské ministerstvo zahraničí, které označilo otevření základny za zvýšení jaderné hrozby.
Zdroj
A jedeme dál ZDE
Ukrajinci zničili ruský radar Podljot za sto milionů
Ukrajinské zpravodajské služby zničily na dočasně okupovaném Krymském poloostrově ruský radarový systém Podljot, jehož hodnota činí pět milionů dolarů (přes sto milionů korun). Na telegramu o tom informovalo Hlavní zpravodajské ředitelství ukrajinského ministerstva obrany.
A TOTO je současný snímek té nové USA základny. Je to až na severu u moře. Kdo ví zda už zítra to nebude historie.