Spěchá...

Autor

V Íránu se dál protestuje, ale ajatoláhové tam vypnuli internet, takže informací je málo. Občas se objeví obrázky hořících mešit či policejních služeben, občas se objeví Revoluční gardy a střelba. Nejvíc se ale objevují videa s Rezou Pahlávím juniorem, který vyzývá k převratu z amerického exilu… Což je pro každou revoluci spíš špatný signál. Koneckonců, i ten Lenin musel do Ruska osobně dojet a postavit se tomu do čela. Když už Spojené státy chtějí mít v Íránu svého vládce, měli by ho posadit do vagonu plného zlata a poslat na místo… Ale to já jen tak. Ani ty revoluce už nejsou, co bývaly…

Naposled se to podařilo na Majdanu a stálo to pět miliard dolarů, jak řekla Viktorka Nullandová. To byly samozřejmě jen první náklady. Teď už to stálo tři sta miliard dolarů ve zbraních, stálo to nějaký milion mrtvých Ukrajinců a pořád existuje nenulové množství ministrů zahraničí, kteří si myslí, že je to tak dobře. Podle Kielského institutu dostala Ukrajinana válku víc peněz než byl Marshallův plán i pomoc SSSR v rámci programu Lend – lease.

Donald Trump v posledních dnech spěchá. Jeho počínání nenalezlo pochopení u nadpoloviční většiny senátorů a tak si usnesli, že budou příští týden hlasovat o rezoluci, kterou by omezili Donaldovy pravomoci ohledně vojenských zásahů… především zásahu ve Venezuele. Jo, demokracie už je taková. Každá akce vyvolává reakci a bez zákeřného japonského útoku na Pearl Harbor se strašně špatně dělá národní jednota. Začnete s intervencemi a vlastní lidé vás omezí v půlce. Takhle Američané prohráli Afghanistán i Irák. Takhle vlastně nevyhráli ani jednou od Druhé světové války. Nikdo na ně nikdy nezaútočil a tak neměli důvod se semknout… Ano, takhle jednoduché to je.

Jediné, co se s tím dá dělat, je nějaká záminka. Klidně taková, která se nestala. Incident v Tonkingském zálivu, například.

Donald Trump má zhruba týden na to, aby udělal, co udělat chce. Pak už zřejmě bude muset žádat Kongres o svolení a než se páni zákonodárci k něčemu rozhoupou, budou doplňující volby, které se dají snadno prohrát, obzvlášť, když vám agenti v Minesotě zastřelí provokatérku. Mimochodem… to je přece přesně to, o co jde ve všech protestech. O krev. Potřebujete představitele státní moci, který zabije „bezbranného demonstranta.“ Potřebujete krvežíznivý režim. A když je režim zdrženlivý, doplníte to odstřelovači z Gruzie a Jaromírem Štetinou, který je okamžitě správně identifikuje jako Janukovyčovy Berkuty.

Zastřelená bílá lesbická aktivistka, která těsně předtím odvezla dítě do školky a pak naprosto mírumilovně provokovala chlapy s pistolemi třítunovým autem, to je pro Demokraty dar z nebes. Nic lepšího si nemohli přát. Společnost je rozdělená a spor o to, kdo měl na své straně víc práva – jestli policajt střílet nebo aktivistka se nechat zastřelit, je už vyřešený. Jde o mobilizační potenciál, nikoliv o pravdu. Zdůvodňovat, proč se tak stalo, je asi stejně zbytečné, jako zdůvodňovat, proč byl Petr Fiala nejhorší premiér. Po čtyřech letech argumentace dostal ještě víc hlasů… Mobilizačního potenciálu prostě bylo dosaženo.

Aneb, když se manuály CIA na převraty v zahraničí začnou aplikovat i v Minesotě…

Policajti jsou totiž všude stejní. Jsou nervózní. Bojí se o život. A jsou ozbrojení. Zastřelení českoslovenští občané za invaze 68 šli na vrub přesně tomu stejnému. Nějaký nervózní osmnáctiletý sovětský vojáček měl strach a byl ozbrojen samopalem… stisknout spoušť bylo tak snadné. Stejně snadné, jako prostřelit čelní sklo a pak ještě dvakrát střelit do otevřeného okýnka jedné blbce, která si myslela, že to má pod kontrolou. Soudy to teď budou rozplétat léta, zničí to život dalším lidem, ale škoda už se stala a nikdo to zpátky nevezme.

Pokud nemají plány Donalda Trumpa a lidí kolem něj skončit blamáží, pokud nemají skončit v polovině a s ostudou, pokud se americký prezident nechce stát obětí předvolebního politického boje, musí konat. Musí konat dřív, než ho Kongres omezí. Musí udělat něco, aby se ona rezoluce, která prošla i přes republikánské senátory, stala bezpředmětnou. Proto si myslím, že se vše podstatné stane v nejbližších dnech. Bohužel. Donald Trump není z těch, kteří budou čekat na žvanily v Kongresu.

Jestli chce Trump v Íránu svého šaha, tak do toho musí vstoupit dřív, než se to tam rozhodne mezi místními. Jestliže to tam vyhraje nějaký místní revolucionář, těžko to pak předá nagelovanému frajírkovi, který hezky kecal v televizi, ale byl pěkně v bezpečí, daleko od střílení v ulicích Teheránu. Jestliže chce Trump něco udělat ve Venezuele, musí teď, než bude nucen stáhnout od jejích břehů své loďstvo. Jinak to celé skončí jako vždycky. Politickými omezeními, které prezidentovi znemožní věci dokončit a naopak mu zařídí, že se znemožní sám.

Proto celá ta nervozita. Donald Trump spěchá. Doma se mu mobilizují Demokraté, protesty už jsou po celých Spojených státech a Kongres ho chce omezit v zahraničním hraní na vojáčky. Doplňující volby jsou za pár měsíců a ještě mu soudy možná shodí jeho cla. Státní dluh je rekordní a letos je třeba prodat hóóódně nových dluhopisů, aby bylo možné vyplatit ty staré. Není času nazbyt.

Pokud se v následujících dnech nic nestane, nejspíš to skončí po černomyrdinovsku – mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky… Události jsou v pohybu.

Dohody či nedohody z Aljašky se vyjeví právě teď.

____________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém blogování, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

Kdo preferuje jednoduché placení, nabízím možnost přes tuto platební bránu: https://donate.stripe.com/28E4gzekn7mlgjS0g3g3600

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.2 (11 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

Rusové v podstatě simulovali jaderný úder a to přímo na hranici NATO. Mnozí se ptají, jaký konkrétní cíl Orešník zasáhl. Moskva a Kyjev zatím o tom neinformují příliš podrobně. Technickým cílem byly zásobníky plynu pro EU a UA u města Strij. Ekonomickým cílem bylo výrazně zhoršit ekonomiku zásobování EU a UA plynem v aktuálním mrazivém období. Politickým cílem bylo revanšovat se Zelenskému za pokus o úder na Putinovu rezidenci ve Valdaji. Vojenským cílem Orešnika bylo varovat Alianci ochotných před vstupem jejich vojáků na Ukrajinu. Posledním třeba ne nejméně důležitým politicko-vojenským cílem byla frčka do nosu Trumpovi. Ten totiž už momentálně zvedá nos tak vysoko vzhůru, že je načase připomenout mu reálné možnosti USA ale také reálné možnosti i druhých dvou supervelmocí – Ruska a Číny.

cz24.news

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

. 10. ledna 2026 byly německé zásobníky plynu naplněny pouze na 49,23 procenta kapacity.
Navíc v Bádensku-Württembergu přišli manažeři pro zelenou energii v politice a energetickém průmyslu s nápadem odstavit všechny uhelné elektrárny a nahradit je plynovými, což  výrazně zvyšuje  spotřebu plynu. Zároveň  částečně chybí externí rezervy, jako jsou ukrajinské zásobníky. Právě proto energetičtí manažeři a provozovatelé sítí již nervózně reagují, když je úroveň naplnění těsně pod 50 procenty. 
Pokud se dodávky plynu do Německa zhroutí, pocítí to celá střední Evropa.
V rámci evropských „mechanismů solidarity“ je Německo povinno zásobovat tzv. chráněné zákazníky v sousedních zemích. To zahrnuje zejména domácnosti v Rakousku. Plyn fyzicky proudí na východ přes síťové uzly v jižním Německu – například přes Oberkappel. Každá kilowatthodina, která se touto trasou uskuteční, není k dispozici jako rezerva pro německé elektrárny a systémy dálkového vytápění.
Ruský útok na ukrajinskou plynovou infrastrukturu zasáhl citlivý bod evropského energetického systému. Putin nemusí dělat mnohem víc – rudozeleno-černá ideologie zničila robustní a rozmanitou energetickou infrastrukturu; stačí pár zásahů k způsobení vážných škod.


Více zde https://www.tichyseinblick.de/daili-es-sentials/erdgas-kriegsziel-angriffe-ukraine-russland/
 

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Ruský raketový úder Orešnikem, je varováním pro země plánující vyslat vojáky na Ukrajinu, tvrdí rakouský politolog Gerhard Mangott, který v rozhovoru pro Reuters uvedl, že použití ruské rakety Orešnik by mělo být vnímáno jako signál pro spojence Kyjeva, kteří zvažují rozmístění svých vojsk na území Ukrajiny.

"Moskva je pobouřena potenciálním nasazením vojsk spojenci kyjevského režimu. Použití Orešniku je třeba chápat právě v této souvislosti," prohlásil Mangott.

Podle politologa představuje nasazení této rakety poselství Západu, že Rusko disponuje účinným vojenským arzenálem.

„Jde o signál pro USA a Evropu týkající se vojenských schopností ruské armády,“ dodal.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Každopádně liberální tisk tvrdí že za dopis o Turkovi se Pavel nejspíš omlouvat nebude. Aby se musel prezident Petr Pavel omluvit Filipu Turkovi (za Motoristy) za výroky o něm, nesměla by jeho slova souviset s výkonem funkce. Jinak by se omlouval stát. V článku se tvrdí ze podle Ústavy není prezident za výkon funkce odpovědný. „Pokud je to úřední výrok, nikoli jeho soukromý názor, za to odpovídá stát. A pokud by se dospělo k té omluvě, tak ji má učinit nějaký státní orgán.“

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Ponižování a očerňování člověka bez důkazů, bez soudního či úředního rozhodnutí, bez spáchaného trestného činu, jen na základě podezření z internetu, vlastních názorů a pocitů. Tento prezident si hraje na soudce a realizuje prvky prezidentského systému. Proč tedy nezměnili ústavu, aby to bylo jasné a měl prezident jednoznačně prävo- povinnost jmenovat vládu a ministra na základě výsledků voleb a ne na základě svých čtenářských dovedností, podle toho kdo kde co vyšťoural za posledních 20 let na netu.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Bohužel si musíme uvědomit, co je na Hradě. Jde o marketingový projekt kolem Koláře a Pavla za kterým stojí zbrojní a vojenská loby a nejdůležitější veřejná média. Připravovali se na to roky a pak to rozjeli za důkladné přípravy psychologů a "expertů." Proto vidíme, jak Pavel odpovídá na svoji komunistickou minulost, a jak byl spuštěn mýtus "odpracovatele" a rádoby hrdiny. Povedlo se jim to dokonale. Naprosto zblbli veřejnost, což nebyl takový problém, protože výrazné osobnosti Listopadu 89 již byly z kola venku a Babiš pro ně nebyl protivník. A ještě jim pomohl covid. Tak zde zůstala osobnostní vyprázdněnost. Naprosto ideální situace.

Ale s léty nastal problém. Turek. Takže se tvůrci ŘÁDU trochu zapotili, ale, opět s médii za zády, vykonstruovali "kauzu". Akorát nám se nám Pavel opět změnil na Pávka a pomalu začíná vytahovat "tu brožuru." Smutná situace. Demokracie a Ústava skřípou, ŘÁD nám začíná mediálně vytahovat ty správné "experty," kteří nám denně pomalu, ale jistě vymývají mozky a schvalují Pávkovy nedemokratické kroky. A přitom se kašle na fakta a důkazy:

Petr Pavel: "Není přitom rozhodující, zda byly jednotlivé výroky a činy prokázány, ale to, zda na ně tímto způsobem nahlíží VÝZNAMNÁ část veřejnosti!"

Takto si komunista a rozvědčík Pávek představuje dohlížení na principy demokracie.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Nezměnili ústavu, protože to nestačili. Možná v příštím kole 🤔😬

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

.. že:

PREZIDENT NENÍ při výkonu svého mandátu NIKOMU ODPOVĚDNÝ.

Takže šetřte dechem, přátelé..

Dezoláti vyjí, Libtardi štěkají, a pan prezident, sedíc na své motorce, si dál jede vstříc zapadajícímu slunci.

CO JSTE SI ZVOLILI, TO MÁTE..

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)

Zeman jako prezident byl žalovaný vnučkou spisovatele Peroutky, o němž se nechvalně vyjádřil. Soud prohrál a stát se musel Peroutkově vnučce omluvit.

Šance Turka na úspěch žaloby o ochranu osobnosti nejsou tedy nulové.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Máte samozřejmě pravdu, ale duležité bude případné rozhodnutí soudu.
A třeba Macinka se jistě jménem státu rád za poklesek prezidenta omluví a patríčně to rozmázne...Takže možná tím lépe, ne ?

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Ale všichni budou samozřejmě vědět, že stát se dostal do občanskoprávního sporu zaviněním Pavla.

Byly v minulosti tendence posuzovat rozhodnutí prezidenta o nejmenování někoho ministrem jako správní akty, které by mohly být přezkoumávány soudy ve správním soudnictví. Ale neprošlo to. Takže to není přezkoumatelný správní akt, ale veřejná listina, za kterou odpovídá stát.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Zrovna včera na mě na youtube vyskočilo video kde Pavel říkal, že bude prezidentem všech, bude respektovat výsledky voleb a že za jmenování vlády je zodpovědný premiér a on do toho zasahovat nebude. A hle. Fiala projel volby a komunista otočil na hradě korouhvičku o 180°

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Ano, ten útok byl zákeřný -ale pouze pro blbce z ulice!  Rozvědka o tom "zákeřném útoku" věděla a Roosewelt taky.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Delta Force neutralizovala s ultrazvukovou zbraní stráž N. Madura : "Klekli si kvůli bolestí v uších a pak byli popraveni!"
Američanům se takto podařilo neutralizovat stovky ozbrojenců stráže Madury bez jakýchkoli svých obětí.

Podle svědectví člena Madurovy gardy se jednotkám Delta Force podařilo neutralizovat stovky ozbrojenců bez jakýchkoli amerických ztrát, a to za použití technologie, „která na bojišti ještě nikdy nebyla spatřena“.
Jak svědek popisuje , krátce před útokem byly všechny radary a sledovací systémy bez jakéhokoli varování vyřazeny z provozu. Ihned poté se nad strážními stanovišti objevily desítky dronů, následoval přílet asi osmi vrtulníků , z nichž vystoupilo pouze 20 amerických komand .

„Bylo jich málo, ale nepodobaly se ničemu, s čím jsme se dosud setkali ,“ říká. „Nebyly to jen zbraně. Byla to technologie.“
Svědectví hovoří o použití zvukové nebo směrované energetické zbraně, která okamžitě způsobila vážné fyzické příznaky: krvácení z nosu, silné zvracení – dokonce i krev – neschopnost pohybu a zhroucení vojáků.

„Bylo to, jako by nám hlavy explodovaly zevnitř. Všichni jsme si klekli. Nemohli jsme se zvednout,“ popisuje.
Podle něj Američané po úplné neutralizaci stráže přistoupili k eliminaci bezmocných protivníků a operaci dokončili v mžiku.

Americký zpravodajský zdroj údajně potvrzuje, že USA disponují zbraněmi s řízenou energií již po celá desetiletí, které jsou schopné způsobit bolest, krvácení, dezorientaci a dočasnou nebo trvalou slabost.
Venezuelské ministerstvo vnitra uvedlo, že během operace 3. ledna bylo zabito nejméně 100 lidí vládních sil , aniž by upřesnilo, kolik z nich bylo zasaženo konkrétní americkou zbraní.

zdroj: pronews.gr

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Snazim se to vybavit v pameti.Bylo to nejak v dobe,kdy se jim tam vzbouri "Afroamericane" pred BLM

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Maji to

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Logicky, musi mit i neco,cim ovladaji,aby to nepusobilo na vsechny,protoze jinak by to bylo k nicemu

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Zase "tapetuji", ale mne to v te hlave srotuje😄Muze to byt treba neco,co si zahrava s tlakem..Kdybyste vedel,jak vypadam,kdyz zacne klesat letadlo..Nepripada mi,ze je to neco ze sci-fi

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

"Nejtajnější" a velmi účinná zbraň Američanů je, jak se říká, "osel naložený zlatem". Vždy a všude.
Žádné elektromagnetické vlny.

Zatím bez slepic

In reply to by heriot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Na vetsi dav to pouzivat nebudou, na to jsou moc velci skrblici...Vsimnete si,ze vetsinu nakladu,ktere pouzivali (ji) na manipulace si nakonec ti manipulovani hradi sami

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Když může Tonda dávat obrázky, proč ne já?

.

Patrně fešná iránka zjistila, jak se dá nejlépe využít fotka toho fousatýho dědka.

Průměrný počet slepic: 2 (4 hlasů)

Fousatej dědek by jí nejradši schoval pod burku a pak ať doma poslouchá manžela, maká a rodí děti. Tato dívka má evidentně jiný názor na to, jak prožít svůj život.

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)

In reply to by berrnard

Trvalý odkaz

No, kdyby nam pak v Evrope nedokazovaly, ze je to vlastne jejich vyjadreni,tak by to melo vetsi ohlas

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Hm, nedivím se že demonstruje - typická oběť režimu, yystrašená, chudě oblečená, hlady vyzáblá...
Ale jistě s iphonem kapse a s jointem v puse...

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by heriot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Iphon v kapse není vidět a jointy rozhodně nemají filtr, lépe si prohlédněte obrázek.

(a mimochodem, jsem berrnard s dvěma r, koukám, že vám chybí cit pro detaily)

Průměrný počet slepic: 1 (2 hlasů)

In reply to by berrnard

Trvalý odkaz

Tak sice jsem jointy nekouřím, ale že mají běžně uhlíkový filtr, to vím...
Jinak jste mě dostal, já Vaše jméno napsal opravdu nepřesně v předmětu, ovšem Vy jste svůj příspěvek v předmětu vystihl úplně přesně...
Musím se holt učit.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Jeden z nyní nejvíce šířených záběrů mladé ženy, která si na zasněžené ulici připaluje cigaretu ajatolláhovou fotografií, byl ve skutečnosti již před pár lety zveřejněn dívkou, která žije v Kanadě

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

je to tak.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Č

Průměrný počet slepic: 1 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Děkuji za váš kvalifikovaný názor, když si přečtu váš názor, je mi hned lépe.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

In reply to by Alias (neověřeno)

Trvalý odkaz

.

Zatím bez slepic

In reply to by KIMJAN

Trvalý odkaz

Tak schválně, co myslíte:-) Přece každý musí uznat, že Mike je zcela nenahraditelný.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by Alias (neověřeno)

Trvalý odkaz

R

Průměrný počet slepic: 1 (2 hlasů)

In reply to by Mike06 (neověřeno)

Trvalý odkaz

Chce to mít cit. Taky je zde seru a urážím, ale za mnoho let, co jsem zde, mi ještě Cenzor nikdy názor nevymazal. Dokonce jsem tady autorem několika samostatných článků.

Ona i dost ostrá komunikace mezi názorovými oponenty je furt komunikací. U vás mám obavu, že vy komunikovat nechcete, vy pouze útočíte. Toto ale není řešení. Jste na cizím hřišti, kde se vám něco nelíbí, můžete být rebel, ani nemusíte některá slova vytečkovávat, já když chci napsat kunda, nebo sere, tak to prostě napíšu, ale i když s někým dost hrubě nesouhlasím, snažím se k němu chovat s respektem, protože stejně, jako já mám právo na svůj názor, má ho i on. Mnohokrát v životě jsem zjistil, že můj oponent má pravdu a já se mýlil. Je to sice nepříjemné zjištění, ale posune vás to dál.

Musím se přiznat, že vaše texty mi konstruktivní moc nepřijdou. Pokud se ale snažíte dostat do role oběti, které zde ubližují a mažou, tak se vám to povedlo. Akorát, že vaše názory tímto zde budou vyzmizíkované, mé ne. Kurva chlape, trochu mozek občas zapojit.

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)

In reply to by berrnard

Trvalý odkaz

D

Zatím bez slepic

In reply to by Mike06 (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ale porušil... nechováte se ke mně jako k majiteli tohoto dvorku, ale jako k onuci. A podle toho s Vámi zacházím. 

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Omlouvám se, už to neudělám a začnu se chovat slušně.

Zatím bez slepic

In reply to by Mike06 (neověřeno)

Trvalý odkaz

snaž se víc, soudruhu... ;-)

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Gdě je něco takového v tvých pravidlech? Gdě jsem někoho vyzýval nebo posílal do plynu? Proč se nechováš podle svých pravidel?

A už jsem ti to říkal dávno, a nejen tobě, vy si kolem sebe tvoříte pochlebovačné stádo s jediným povoleným názorem, někteří navíc i podpořené koupenými fejkovými účty, a pak se u voleb zjistíte, že jste získali jen pár hlasů... ;-)

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Dobrý den! Pěkná fotka od Antonína! Válím se smíchem! Ti dva muži, jenž svým vzhledem připomínají opice, by mohli okamžitě a bez dalších úprav účinkovat v kampani, či v reklamě pro snížení porodnosti.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Děkuji Vám uctivě. To bylo rychlé!

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Zase jsem cetla nejake blbosti o schvalovani nebo neschvalovani neceho v davne minulosti...Narovinu rikam,ze na to zvysoka kaslu..Ovsem,proc nekdo "hodnotarovi" neotluce o tu dutou palici, jak klidopido nechal okrast duchodce a hned na to prilepsil vlastni manzelce. vvubec bez uzardeni si tam prilepsovali na ukor tech duchodcu, pritom za nimi zadne zlepseni pro stat

Průměrný počet slepic: 3 (1 hlas)
Trvalý odkaz

 Dnes uplyne 1418 dní od začátku plnohodnotné války na Ukrajině. Je to významné datum: přesně tak dlouho trvala válka SSSR s nacistickým Německem – od 22. června 1941 do 9. května 1945. Válka, kterou na Ukrajině do roku 2014 nazývali a v Rusku nazývají dodnes Velkou vlasteneckou  válkou   strana.today/polnomasshtabnojvojne-v-ukraine-ispolnilsja-1418-dnej      

V Rusku si tuto 1418denní hranici připomněla řada médií a telegramových kanálů, přičemž si kladly otázku – proč současná válka trvá tak dlouho? Tuto otázku si kladou s různým důrazem. Zastánci co nejrychlejšího ukončení války zdůrazňují monstróznost samotného faktu, že současná válka trvá již déle než nejkrvavější konflikt v historii lidstva.    Zastánci války až do „vítězného konce“ vyzývají, aby se „konečně začalo bojovat naplno“.     Na toto datum vzpomínají i na Ukrajině s tezí „za 1418 dní Rudá armáda dorazila do Berlína, a ruská armáda nedokáže dobýt ani Kupjansk“.      Odpověď na otázku, proč válka trvá tak dlouho, je přitom zcela zřejmá.      Během prvního roku války selhal generální plán Ruska na rychlé poražení Ukrajiny nebo donucení ji k míru podle ruských podmínek. Během druhého roku selhal generální plán Ukrajiny a Západu na strategické poražení Ruska na frontě, s paralelním kolapsem ekonomiky kvůli sankcím a začátkem nepokojů a chaosu uvnitř Ruska.   Poté nastala fáze války na vyčerpání, ve které jedna strana (Ukrajina) nemá ani zdroje, ani vojensko-technické možnosti porazit nepřítele (kromě přímé účasti zemí NATO ve válce, které však do toho nejdou, protože nechtějí riskovat jadernou válku s Ruskem kvůli Ukrajině). Druhá strana (Rusko) takové zdroje a možnosti sice potenciálně má (jaderné zbraně, všeobecná mobilizace a úplný přechod ekonomiky a společnosti na válečné koleje), jejich využití však s sebou nese obrovská rizika.         Samostatným silným omezujícím faktorem v plánu rozšíření vojenských sil pro obě země je to, že na rozdíl od druhé světové války jsou nuceny platit svým vojákům obrovské peníze, které mnohonásobně převyšují průměrné platy. K tomu přistupují vysoké platby za padlé. To znamená, že prudký nárůst počtu vojáků a intenzity bojových operací povede k prudkému nárůstu rozpočtových výdajů, které jak na Ukrajině, tak v Rusku již prakticky dosáhly stropu možností ekonomiky (a v případě Kyjeva i možností spojenců).    

Konečně, důležitou roli hraje i charakter bojových operací, které jsou nyní určovány úplnou kontrolou bojiště ze strany dronů, což prakticky vylučuje velké průlomy. A zatím nebyly nalezeny vojensko-technické způsoby, jak tento problém překonat.  Proto současná válka připomíná spíše první než druhou světovou válku, kdy prostředky obrany výrazně převyšovaly prostředky útoku, a proto byla poziční a proměnila se ve válku na vyčerpání, ve které prohrály ty země, které se vyčerpaly rychleji nebo se ponořily do zmatku, protože nevydržely napětí (Rusko a Německo). Mimochodem, pokud se jedné ze stran podaří dosáhnout a udržet po dlouhou dobu zásadní převahu v oblasti dronů (včetně zavedení účinných způsobů ničení operátorů nepřátelských dronů a zahájení masového používání bojových robotů pro útočné akce na zemi), charakter války se nepochybně zcela změní, což výrazně urychlí její vyvrcholení.     Ale zatím se tak nestalo, takže nyní obě válčící země, stejně jako v první světové válce, počítají s tím, že nepřítel se vyčerpá jako první a padne.      Ukrajina počítá s narůstajícími ekonomickými problémy v Rusku kvůli západním sankcím a ukrajinským útokům na ropný průmysl, plus s tím, že Rusko dříve či později narazí na nemožnost doplňovat armádu pouze z řad smluvních vojáků a bude nuceno vyhlásit mobilizaci, což vyvolá nárůst protestních nálad. Celkově vzato, hlavní nadějí Kyjeva je, stejně jako dříve, nepokoje uvnitř Ruska a rozdmýchávání všech tamních rozporů (mezietnických, mezináboženských, sociálních a dalších).    Kreml očekává, že Ukrajině dříve či později dojdou lidé v ozbrojených silách, energetika se zhroutí pod údery ruských vojsk, což v souhrnu způsobí kolaps ukrajinského frontu a týlu a v důsledku toho úplnou porážku armády a pád současné vlády, s následným uzavřením mírové smlouvy za ruských podmínek.   Vzhledem k tomu, že Rusko má o něco více zdrojů a lidí, má iniciativu na frontě a postupuje, i když pomalu, což zatím nevede k zhroucení ukrajinské obrany.      Zároveň opakujeme, že možnosti Kyjeva posílit vojenské úsilí jsou velmi omezené. Teoreticky by bylo možné například snížit věk mobilizace, aby se zvýšil počet vojáků. Vyvstává však otázka, kde na to vzít peníze. Kromě toho by účinek tohoto opatření výrazně snížila totální korupce v systému TCC, stejně jako v ozbrojených silách při rozdělování vojáků mezi frontu a zázemí.     V konečném důsledku snížení věku pomůže pouze částečně „vyrovnat“ nedostatek personálu a zabrání kolapsu fronty, ale zásadně nezmění průběh války.     Jak bylo uvedeno výše, Rusko má potenciálně možnosti mnohonásobně zvýšit své vojenské úsilí.      Existují však velké omezení.    Navzdory neustálým stížnostem v Z-publikacích, „kdy už konečně přestaneme bojovat na poloviční sílu“, Rusko v současné válce dosud nevyužilo pouze dva nástroje, které má k dispozici: jaderné zbraně a všeobecnou mobilizaci s úplným převedením země na válečnou dráhu (jako během druhé světové války).      Pokud jde o mobilizaci, pro radikální změnu situace na frontě by bylo třeba zvýšit početní stav ukrajinské armády na 1,5–2 miliony lidí. To znamená, že by bylo třeba povolat dalších minimálně 800 tisíc vojáků (vycházíme-li z aktuálního počtu 700 tisíc vojáků ruské armády). A to umožní prorazit frontu a porazit ukrajinské ozbrojené síly pouze za předpokladu, že bude podpořeno odpovídajícím posílením dronů a palebné síly. Jinak i 2 miliony lidí dříve či později „narazí“ na ukrajinskou linii dronů, aniž by se dostaly do strategické hloubky.      

Mobilizace však pro Kreml představuje i jiné problémy. Nejde jen o nárůst sociálně-politického napětí ve společnosti, které mohou úřady utlumit. Jedná se především o obrovské ekonomické škody způsobené rostoucím nedostatkem pracovní síly (část bude odvedena do armády, část se pokusí uprchnout ze země) a také o nutnost výrazného zvýšení rozpočtových výdajů na válku. Přitom v rozpočtu na rok 2026 jsou výdaje na tyto účely v rublech dokonce sníženy.     To znamená, že Rusko bude muset přejít na plnohodnotnou válečnou ekonomiku, snížit výdaje na nevojenské potřeby, utáhnout opasky obyvatelstvu a přijmout další opatření, na která Kreml zjevně zatím není připraven. Naopak, snaží se udržovat v lidu pocit pokračování „normálního života“, což je z hlediska války na vyčerpání logické, aby se zabránilo propadu společnosti do úplné apatie a deprese.      Totéž se mimochodem snaží dělat i Zelenskyj na Ukrajině, například rozdáváním „Vovovy tisíce“. Ale je to pro něj mnohem těžší než pro Kreml kvůli neustálým ostřelováním s odpojením tepla a elektřiny, kvůli tvrdé mobilizaci a uzavření hranic pro muže.       Pokud jde o jaderné zbraně, Rusko jich má více než dost na to, aby zničilo prakticky celou Ukrajinu. Moskva je však dosud nepoužila. A stěží to bylo výhradně z humanitárních důvodů. Použití jaderných zbraní má pro Kreml své kontraindikace – hrozbu úplné mezinárodní izolace, katastrofální ekologické škody pro celou planetu, včetně Ruska.     A konečně, úplné zničení a podrobení Ukrajiny není pro Rusko úkolem, na kterém závisí jeho existence a kvůli kterému je třeba přistoupit k extrémním opatřením (a v tom spočívá jeden z hlavních rozdílů oproti válce v letech 1941–1945). Pokud v Kyjevě po skončení války zůstane u moci vláda nepřátelská vůči Rusku a nedojde k plnohodnotnému mírovému urovnání mezi oběma zeměmi, ani to nebude pro RF smrtelnou hrozbou.     Maximálně mohou ukrajinské úřady v takovém případě různými „hybridními“ způsoby znepříjemňovat život Kremlu. Možná v trochu větším měřítku, než tomu bylo v letech 2015–2021. A k řešení těchto problémů bude Rusko potřebovat mnohem méně sil, než kolik jich vynakládá nyní.   To vše neznamená, že Putin za žádných okolností nepoužije jaderné zbraně nebo neprovede mobilizaci. Je to možné, pokud bude situace pro Kreml extrémně nebezpečná a pokud skutečně dojde k otázce existence státu.     Zda k takové situaci dojde, závisí na odpovědi na otázku, podle jakého scénáře se budou události dále vyvíjet.           Scénářů může být tři.

První – konec války v nejbližších měsících. To je možné, pokud bude schválen mírový plán Trumpa, o kterém se nyní diskutuje. Ale zatím, pokud lze soudit, se tak nestalo. Podle úniků informací v médiích zůstává mnoho rozporů, ale hlavní jsou dva. První – požadavek Ruska na stažení ukrajinských vojsk z Doněcké oblasti, s čímž Kyjev kategoricky nesouhlasí. Druhý – záruky bezpečnosti, které prosazují ukrajinské úřady a Zelenskyj a které zahrnují rozmístění zahraničních vojsk, což Moskva odmítá.  Pokud jde konkrétně o co nejrychlejší ukončení války, je to možné buď v případě nalezení kompromisu (například: Kyjev souhlasí s stažením vojsk z Doněcké oblasti a Moskva souhlasí s přítomností britských a francouzských vojsk na Ukrajině), nebo Trump vyvine tlak na Zelenského, aby souhlasil se stažením vojsk z Donbasu, a na Evropany, aby upustili od vyslání vojsk. V posledním případě Putin s největší pravděpodobností  bude souhlasit s příměřím. Varianta, při které Trump začne tvrdě tlačit na Rusko, aby rychle ukončilo válku, je nepravděpodobná, i když důsledky takového scénáře mohou být rozsáhlé, ale o nich níže. 

Druhý – pokračování války na vyčerpání. Takový setrvačný scénář je pravděpodobný, pokud nebude dohodnut mírový plán, ale Trump nebude vyvíjet tlak ani na Rusko, ani na Ukrajinu, protože se bude zabývat jinými problémy.  

Třetí – mírová jednání uvíznou na mrtvém bodě, načež Trump výrazně zesílí tlak na Moskvu, k čemuž ho vyzývají Kyjev, Evropané a republikánští „jestřábi“. Může se jednat jak o zesílení sankcí, tak o dodávky dálkových raket a o zabavování ruských tankerů. To poslední se již děje, ale Kreml na to zatím reaguje opatrně, zřejmě v očekávání, jak nakonec dopadnou jednání o pro něj klíčové otázce – Ukrajině. A pokud bude jasné, že Trump zaujal pozici tlaku na Moskvu, nelze vyloučit odvetnou eskalaci ze strany Ruska. Až po „jadernou“ páku. Jaký scénář se nakonec uskuteční, se nejspíš vyjasní v průběhu ledna a února. Podle informací Zelenského by Moskva měla do konce ledna odpovědět na novou verzi mírového plánu. V únoru možná dojde k upřesnění pozic. Poté budou přijata rozhodnutí

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.