Co mají Spojené státy? Spoustu věcí. Mají petrodolar, mezinárodní platební systém SWIFT, mají různé velvyslance Merricky, kteří bedlivě dbají, aby američtí spojenci včas a řádně platili za svůj jarlyk, americká ekonomika drží krok s dobou a procentuálně vůči světu je stejně veliká, jak byla před dvaceti roky. Spojené státy jsou na špičce světa ve vývoji umělé ynteligence, robotice, či vesmírném programu.
Dále Spojené státy na svém území vytěží víc ropy, než kolik spotřebují, zbavily se grýndýlových hovadin, znovu rozjíždějí těžbu vzácných kovů, snaží se o přilákání zahraničních investic třeba tím, že naordinovaly Evropě tak drahé energie, že se německé firmy buď odstěhují do USA a nebo zkrachují. Spojené státy mají všechno!
Přesto teď jejich prezident řekl, že už si nemohou dovolit platit zdravotní péči, protože musejí válčit. Rozpočet Pentagonu bude navýšen, rozpočty na zdravotnictví a důchody budou sníženy. Spojené státy mají všechno, ale přesto z toho všeho nejsou schopny zajistit vlastnímu obyvatelstvu důstojný život. Spojené státy mají všechno, ale jejich státní dluh se zvyšuje o bilion dolarů každých sto dní a náklady na obsluhu dluhu už překročily náklady na jejich válčení.
Spojené státy mají nejmodernější letadlovou loď, ale přesto musela opustit bojiště, bo „požár v prádelně.“ Na lodi za třináct miliard dolarů slouží posádka, která sabotuje vojenské úsilí házením triček do záchodů a pokud jim tam fakt chytnul mandl, tak námořníci hasili požár mimořádně liknavě. Tak moc, že to možná bylo i s mlčenlivým souhlasem kapitána.
Spojené státy mají po světě stovky základen na obklíčení Ruska, Číny a Íránu, ale teď se najednou ukazuje, že na těch základnách nemají bunkry. V podstatě je to běžné letiště, jen pro vojáky. Stejně tak se najednou ukazuje, že mají víc základen než raket protivzdušné obrany. Vojáci na těch základnách najednou nejsou po zuby ozbrojená moc, ale kachny na ráně. Ani pro datacentra v Bahrajnu nemá americká armáda obranu. Prostě přiletěla raketa a největší a nejbohatší americké firmy se omezí na lakonickou tiskovou zprávu, že opouštějí Blízký Východ.
Přitom Írán nedělá nic jiného, než čím hrozil celé měsíce. Nedělá nic jiného, než co řekl, že udělá, pokud Velký oranžový Otec ve Washingtonu spustí válku. A všimněte si, oni svou propagandu nedělají ve jménu proroka Mohameda, ale ve jménu tisícileté Persie. Nezdůrazňují islám. V tomto ohledu jsou stejní jako Stalin po německém útoku v roce 1941. Tenkrát ze dne na den přestali mluvit o Leninovi, ale vrátili se k Alexandru Něvskému, Dimitriji Donskému, Suvorovovi, Kutuzovovi a k matce Vlasti, která volá do boje. Íránci teď nemluví o Chomejním, ale o Kýrovi a Dareiovi.
Donald Trump je nucen nahlas říkat, že pro vítězství je nutno obětovat obyčejné Američany. I přesto, že jsou tou nejskvělejší, nejbohatší a nejúžasnější zemí světa, která od nikoho nepotřebuje pomoc, ale bude si pamatovat všechny, kteří nepomohli. I přesto, že za Druhé světové války to bylo naopak. Tam naopak nejenom porazili všechny nepřátele, ale ještě pozvedli miliony vlastních lidí z chudoby. Teď najednou to má být naopak. Aby si horních deset procent udrželo svá privilegia, je nutné, aby se všichni ostatní řádně uskrovnili. I přesto, že má Amerika petrodolar i mezinárodní platební systém. HDP papírově roste do nebes, ale na ulicích leží bezdomovci a fentanyl je jediná útěcha před černou budoucností.
Místo aby od íránského vedení odpadaly národnostní menšiny, odpadají od USA evropští spojenci. Místo aby se íránské vedení rozpadalo, rozpadá se americké vojenské vedení. A místo aby Trump pyšně přijal íránské poselstvo na milost i nemilost, oni s ním prostě nejednají. Nemají o čem. Copak Západ drží slovo? Dodržel někdo slib o nerozšiřování NATO? Dodržel někdo slib o sférách vlivu z Jalty? Naopak. Západ uprostřed jednání vraždí.
Už čtrnáct dní posloucháme jednu Trumpovu pohádku za druhou. Jak je v kontaktu s novým a lepším íránským režimem, jak mu nabízejí stát se vrchním Ajatoláhem, jak válka brzy skončí a jak už desetkrát vyhrál. Posloucháme pohádky o jednání v Islámábádu a přitom realita je to, co říkají íránské tiskové agentury. Tmářští středověcí „kozomrdi“ jaksi lžou méně než naši vlastní. Říkají, co udělají, ale my už to nedokážeme přijmout, tak moc jsme zvyklí na neustálé lhaní ze všech stran.
Trump říká, že Hormuz nepotřebuje. Ať si ho otevřou ti, kteří přes něj transportují ropu. Ale ve skutečnosti ho potřebuje tak moc, že raději oseká zdravotnictví pro miliony Američanů, než aby se stáhnul z Blízkého Východu. Pokud nebude petrodolar, bude inflace a bankrot. „Otevřete průliv, vy šílení bastardi, nebo budete žít v pekle!“ napsal Trump na svou sociální síť. Odezva nula… jen se ve Spojených státech začalo spekulovat o tom, že Trumpa odvezli do nemocnice…
Spojené státy mají vše. Mají petrodolar, mají podíl na světovém trhu, mají spoustu vazalů, kteří jim musejí platit výpalné. Jsou pány moří, mají letadlové lodě, umělou inteligenci, datová centra a stovky základen po celém světě. Ale už to nestačí ani na blahobyt pro obyčejného Američana. Ten se stal nákladovou položkou k osekání, zatímco zbraně se staly investicí. Ovšem… mizernou investicí bez jakékoliv návratnosti. Za poslední měsíc se z obávaného Trumpa stal směšný Trump. Chtěl jet do Číny jako pán nad světovým energetickým srdcem, ale nakonec tam nejspíš nepojede vůbec, protože hlavní páku pro vyjednávání mu sebrali vousáči v turbanech, pro které ještě nedávno neměl dost pohrdání.
V Německu musejí mladí muži v jatečném věku získat povolení od armády, pokud chtějí na delší dobu vycestovat. Francie ohlašuje obrovské zbrojení. Orbánova pozice visí na tenkém vlásku. U plynovodu mezi Srbskem a Maďarskem se našly výbušniny. Evropa se připravuje na nedostatek leteckého benzínu. O nedostatku normálního benzínu nám řeknou za týden. A v létě se dozvíme, že na zimu nebude dost plynu, protože prostě není.
Babiš mezitím plave na Maledivách, všechno je v nejlepším pořádku, není důvod k panice…
__________________________________________________________________________________
Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém blogování, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
Kdo preferuje jednoduché placení, nabízím možnost přes tuto platební bránu: https://donate.stripe.com/28E4gzekn7mlgjS0g3g3600
- Log in to post comments
Komentáře
Koza
V konání KOZA vidím jistou schizofrenii. Na jednu stranu touží po technologické převaze a tudíž chce vládnout světu......ovšem na straně druhé vyžaduje co nejtupější stádo spotřebitelů, kteří budou draze kupovat jakýkoli předražený šunt, stádo, které se dá snadno ovládat, ovlivnit a zblbnout. A tak vzdělávací systém KOZA chrlí záplavy idiotů, kteří se holedbají universitami a tituly, ovšem v praktickém životě jsou nepoužitelní. Těch několik světlých výjimek technický a vědecký pokrok nepostrčí dostatečně pro udržení kýžené převahy. A tak se to řešilo kradením mozků, i když to samozřejmě byla cesta krátkodobě efektivní, protože i ta se v současnosti vyčerpala. A tak se dostáváme k situaci, kdy Peršané, Indové a další dosud vysmívané národy produkují mnohem vzdělanější absolventy, a kdy obyčejný školák v Íránu je mnohem znalejší než produkt amerického či západoevropského školství. A tudíž i technické inovace v těchto zemích postupují mnohem rychleji, než si samolibí američané a evropané představovali......zajímavé, že?
Degener
Jasně, že se pořád něco ve světě děje, ale dnes je pomlázka, tradice, kterou máme jen u nás a na Slovensku
https://degener.cz/velikonocni-pondeli-stary-zvyk/
HISTORIE CENTRÁLNÍHO BANKOVNICTVÍ A ZOTROČENÍ LIDSTVA
Dostala se mi do ruky opravdu zajímavá kniha s velice zásadními informacemi, takže jsem se jí rozhodl, po vzoru pana Inzy, tady převyprávět. Kniha je plná odkazů na zdroje, takže všechna tvrzení v knize lze brát jako dobře doložená. Pokud by Vás zajímaly všechny detaily, tak nákupem originál knihy na adrese https://eshop.nassmer.cz podpoříte nakladatelství Pavla Kamase. A to by se cenilo.
10. Císařské Japonsko
10. října 1882 byla založena Nippon Ginkō jinak známá také jako Bank of Japan. Ta byla většinově vlastněna císařem, ale jejím hlavním účelem bylo udržovat systém soukromých bank. Ty měly především vydělávat peníze svým majitelům, samozřejmě bez většího ohledu na veřejný zájem. V roce 1929 se vydal propagátor bezúročných státních peněz C.H. Douglas na turné po Japonsku a jeho myšlenky byly nadšeně přijaty vedoucími představiteli vlády a průmyslu. Všechny jeho knihy a brožury byly přeloženy do japonštiny a vydány ve velkém počtu výtisků. V roce 1932 byla zahájena reorganizace BoJ , tak aby sloužila výhradně naplňování národních zájmů. Proces byl dokončen v roce 1942 kdy byl zákon o Japonské bance přepracován podle německého zákona o Říšské bance z ledna 1939. Přestože bylo hospodářství Japonska zasaženo také Velkou hospodářskou krizí z roku 1929, díky bezúročným státním penězům se začaly ekonomické ukazatele Japonska zlepšovat výrazně rychleji a trvaleji než ve zbytku průmyslového světa. Tabulku ze strany 177 s absolutními čísly sem dát nedokážu, takže jen pro představu - v období 1931 až 1941 průmyslová výroba vzrostla o 140% a hrubý národní produkt se zvýšil o 259% . Počet stávek se snížil z 998 na 159 ročně, takže i zaměstnanci se měli v práci zřejmě lépe. Nezaměstnanost klesla z 5,5% na 3,0% v roce 1938. Koncem 30.-tých let se stalo Japonsko vedoucí hospodářskou mocností ve východní Asii a jeho vývoz začal postupně nahrazovat vývoz Ameriky a Anglie. Japonsko v srpnu 1940 ohlásilo vytvoření Velké východoasijské sféry prosperity, takže hrozilo nebezpečí, že japonský finanční systém bezúročných peněz pod kontrolou státu se rozšíří i do dalších zemí v regionu. A to, jak si dokážeme představit, nebylo v zájmu mezinárodních lichvářů.
Od července 1939 se vztahy Japonska s USA výrazně zhoršily když Spojené státy jednostranně vypověděly obchodní smlouvu z roku 1911. Omezily tak výrazně možnost Japonska dovážet základní suroviny. Tato opatření byla zavedena údajně kvůli válce v Číně. V červnu 1940 následovalo embargo na letecké palivo a v listopadu zákaz vývozu železa a oceli do Japonska. V červenci 1941 byla zmrazena všechna japonská aktiva v Anglii, Nizozemsku a Americe a veškerý obchod mezi Japonskem a Amerikou byl rychle ukončen. F.D.Roosevelt uzavřel pro veškerou japonskou dopravu Panamský průplav a zavedl embargo na kaučuk a ropu, takže Japonsko přišlo o 88% dodávek ropy a bylo těsně před zhroucením. Na blokádu Japonska dohlížely námořní síly USA, které Japonsko systematicky obkličovaly a bylo pozorováno, jak neustále sílí. Jeden americký admirál prohlásil, že japonské loďstvo může být potopeno během několika týdnů a Churchill se nechal slyšet, že kdyby něco, tak Anglie je schopná se do 24 hodin přidat na stranu USA. V bezvýchodné situaci se japonci pokusili potopit americkou flotilu na Havaii, což vyprovokovalo vstup USA do 2.světové války. Po jejím skončení byl jedním z prvních kroků okupační vlády restrukturalizovat bankovní systém tak, aby odpovídal normám mezinárodních bankéřů, tj. aby byl zase zájem lichvářů (jejich bezpracných zisků) postaven nad zájmy Japonska a jeho obyvatel. V roce 1988 byla Bank of Japan pomocí předpisů Basel I. donucena zvýšit kapitálové požadavky ze 2% na 8% , což urychlilo recesi. Ta trvá posledních 29 let a nedaří se jí nijakým způsobem ukončit.
Další kapitola bude o několika konkrétních příkladech státního bankovnictví existujícího v současnosti
9. díl Fašistická Itálie zde: https://www.vidlakovykydy.cz/comment/2202952#comment-2202952
Polo/pravdy
Ano, to co je zde napsano jsou asi skoro vsechno nezpochybnitelna fakta ale jsou i dalsi fakta - zde o roli Japonska ve ww2 ktera by se v souvislosti s uvedenymi fakty vzdy tez mela pripominat. Je teda asi rozdil mezi dnesnim Japonskem a Nemeckem v tom, ze takovato otevrena a hlavne jednostranna obhajoba a omlouvani nacismu v Nemecku jsou dodnes zakazany - zatimco v Japonsku tomu tak nejspis neni
Máte recht!
V Japonsku skutečně dodnes uctívají památku svých válečných hrdinů. (pardon, chtěl jsem říct válečných zločinců, samozřejmě)
Je to dáno tím že tam neproběhla denacifikace! To má i pozitivní dopady: Japonci dnes třeba řeší nedostatek pracovní síly tím že investují do robotizace než aby přijali bezhlavý imigrační model.
V Číně nácky němeli
a v robotizaci jsou před Japonskem -ze stejných důvodů. Ačkolo to v případě Číny může znít divně.
Sakra, jak se to ocitlo zde?! Patří to pod RDG někde dole.
Čína nebyla denacifikována.
Kdyby ano, tak by nyní Hanové netvořili 90% čínské populace ale možná tak 50%.
Denacifikace je proces který z vás udělá idiota! Nejste pak schopen racionálního, objektivního úsudku ve vztahu k dějinám. Místo toho jste povinován věřit na Norimberské žvásty.
Pokud však denacifikován nejste, můžete si dovolit věci které by v Evropě byly nepředstavitelné. Třeba tak jako čínský ekonom Henry C. K. Liu, který uvedl v Asia Times:
"Nacisté se v Německu dostali k moci v roce 1933, kdy se jeho hospodářství ocitlo v totálním kolapsu, s ruinujícími závazky na válečné reparace a nulovými vyhlídkami na zahraniční investice nebo úvěry. Díky nezávislé měnové politice státních úvěrů a programu veřejných prací s plnou zaměstnaností, dokázala Třetí říše během čtyř let, ještě před zahájením zbrojení, proměnit zkrachovalé Německo zbaveného zámořských kolonií, v nejsilnější ekonomiku Evropy.
[...]
Po dvou a půl desetiletích ekonomických reforem směrem k neoliberálnímu tržnímu hospodářství Čína stále není schopna dosáhnout při hospodářské obnově toho, co se podařilo nacistickému Německu za čtyři roky po nástupu k moci, tj. plné zaměstnanosti s dynamickou ekonomikou financovanou státními úvěry bez nutnosti vývozu, což bylo výzvou pro tehdejší supervelmoc Velkou Británii. Čína totiž udělala tu chybu, že se spoléhala na zahraniční investice, místo aby využila vlastní státní kredit."
(jinými slovy: marxismus jako alternativa ke kapitalismu selhal)
Na čínských univerzitách se evidentně studují Carl Schmitt, Schacht a Walter Funk. My na univerzitách studujeme Norimberské žvásty a LGBT.
Poznámka
Ten kdo přinesl do Japonska ekonomický nacionalismus nebyl C.H. Douglas ale Peshine Smith!
Jeho Manuál Politické Ekonomie posloužil Japoncům již v období Meidži které se inspirovalo tzv. American System a jeho ekomickým nacionalismem. To je ten systém kde se industrializace neřídí "neviditelnou rukou trhu" ale státním rozhodnutím a lidmi. To je taky důvod proč Japonsko do konce 19. století ekonomicky předběhlo Čínu. Peshine Smith byl spíše technokrat (stejně jako C.H. Douglas). Proto narozdíl od Lista v Německu nepřinesl do Japonska nějakou národní ideologii ale opravdu jen manuál ekonomických nástrojů které Japonsko k národní ideologii postupně přivedly.
(pro toho koho by to zajímalo - Peshine Smith a jeho Manuál Politické Ekonomie: zde)
Japonci, stejně tak jako třeba Němci, už tenkrát pochopili že není třeba likvidovat "zaibacu" a posílat je do gulagu, ale je zapotřebí efektivní nástroj na tvorbu a kontrolu státního kreditu. Když kontrolujete kredit tak máte pod kontrolou i oligarchy; všechny ty Strnady a jiné chudáky co vždy nějak propadnou té hrozné nemoci zvané philarguria.
Každopádně Japonci zhruba od 50.let po válce, skutečně tajně provozovali svůj ekonomický nacionalismus tzv. "madoguchi shido" což byl systém kde centrální banka Japonska tajně řídila tok svého krditu skrze komerční banky a mohla tak svůj kredit (za pomocí MITI) směrovat sektorově do vybraných odvětví. Tomu období se říká japonský zázrak! Fungovalo to dokud jim do toho Reagan v osmdesátkách nehodil vidle a Japonsko bylo donuceno systém zrušit "dohodou" během tzv. Plaza Accords.
*RDG
Děkuji za doplnění, autor této knihy to ale napsal takto s C.H.Douglasem. Po dokončení seriálu všechny námitky budu prozkoumávat včetně této. Nejsem znalec japonských dějin, ale mám zato že období Meidži zřejmě odpovídá době z filmu Poslední samuraj s Tomem Cruisem. Tehdy si americké loďstvo vynutilo ukázkou svých bojových schopností obchodní smlouvu s Japonskem, jak jinak že nevýhodnou pro Japonsko. Po rozpadu Šogunátu se císař Meidži, když už měl tu moc, rozhodl o modernizaci armády, ale i všeho ostatního, aby už mu nikdo nikdy nemohl diktovat podmínky. Kopíroval všechno západní, takže zřejmě i ekonomický model jak tvrdíte Vy (a máte to doložené). Věděl, že k tomuto cíli musí mít i soběstačné hospodářství, s čímž zřejmě později souvisí i okupace Číny (kterou mimochodem NESCHVALUJI - pro pana Izáka), protože oni neměli potřebné množství surovin pod svou kontrolou, aby mohli dosáhnout svého záměru. Byl jsem v Japonsku několikrát, takže vím, že vynucenou obchodní dohodu oni museli brát jako potupu a nedali si pokoje, dokud nezabezpečí, aby se to nemohlo opakovat - japonci jsou zkrátka divní (hrdí a vytrvalí) :-). Takže abych shrnul svůj současný pohled na historii Japonska - na začátku moderních dějin byla silou vynucená obchodní dohoda s USA, která nastartovala modernizaci celé země - armády, hospodářství ale nakonec i boje o zdroje.
To je hezke, ze…
To je hezke, ze neschvalujete masakr v Nankingu apod. Tam v okoli nejspis ani zadne suroviny nejsou
Me Japonsko zajima - mimochodem syn se momentalne jeste nachazi tez v Zaponsku - a docela by mne zajimalo, jake jsou aktualni vztahy Ciny a Japonska i co se hodnoceni spolecne historie tyce
*Izak Laengsfeld
To jsem se tam přímo nikoho neptal, ale nějaké starší postřehy, cca 10 let staré, mám. Jednak mi jednou nešel přeložit nápis v tamním obchodě, přestože všechno ostatní šlo. Můj průvodce mi sdělil, že to je proto, že to jsou čínské znaky a že u nich v Japonsku tomu většina lidí rozumí. S jiným kolegou jsme zase chtěli jít na pivo a manželka mu dala málo peněz. Přišlo nám to divné, protože v Japonsku musí manželka poslouchat manžela a on řekl, že si vzal číňanku, takže mají doma čínský model - poslouchá on jí :-). A myslím že taky někdo říkal, že jejich japonské technologické megakorporace na elektroniku mají továrny často v Číně, protože je tam levnější výroba. Takže mi přijde že vztahy mají nejspíš normální, zkrátka jako dvě obyčejné sousední země, asi jako my a Německo.
Ty vztahy komplikuje skutečnost
že Japonsko je od ww2 "hostitelem" největšího počtu amerických základen na světě. (druhé je Německo)
Pokud se američané rozhodnou použít Japonsko jako beranidlo proti Číně, tak to jim Japoncům můžeme tak leda přát hodně štěstí...
Přijímání dvojího metru
nemá s přijímáním pod obojí nic společného. To já jen tak na vysvětlenou. Pro Husity bylo typické přijímání pod obojí, zatímco pro naší "nezávislou" ČT je typický metr dvojí.
"na ulicích leží bezdomovci"
Kdyby jen bezdomovci...
Válka podle Trumpa:
Podle jeho výroků USA vyhrály nad Íránem už několikrát...
Svatá pravda. Já na tom nevidím vůbec nic divného. Když vezmu v úvahu, že ukřižovaný Ježíš dokázal znovu obživnout, tak taková Trampova vítězství jsou naprostou prkotinou.
Zaubere
on sice dokázal obživnout, ale bylo mu to prd platné, bo já ho za celý svůj život neviděl..🤣jen ho furt vidím všude na nějakém kříži, ale tam teda jen visí a dvakrát živě nevypadá, tak nevím..🤣a mám rád mraky a furt na ně čumím a tam jsem ho na nebesích taky v životě neviděl🤣
Ale já vím.
Děti a náboženští fanatici prostě potřebují mít ty své pohádky a věřit těm pohádkám. Ten Trump asi není náboženským fanatikem, ale lže jako tiskne a myslím si že sám těm svým lžím a výmyslům naprosto věří, protože je dost přesvědčivý. Nikoliv Putin, ale Trump má v sobě něco z Hitlera.
Mě se náhodou ty Velikonoce líběj.
Jednou ročně mohu beztrestně seřezat manželku. Akorát ona vyžaduje, abych u toho zpíval koledy, ale furt se to vyplatí.
Hody, hody, doprovody (a lísk, tady máš jednu za to, jak jsem musel luxovat, když jsi objevila popel z cigára v obýváku, kde se kouřit nesmí), dejte vejce malovaný (a lísk další za to, že musím vynášet koš), nedáte-li malovaný (a šup rovnou dvě, jak jsi byla nevrlá, když jsem v sobotu odpoledne šel na dvě a vrátil se v neděli v šest ráno). A nejlepší je na tom, že mi pak ještě dá výslužku.
Po sešvihání dcery a pár sousedek a pohledu do svého koledovacího košíku, musím hrdě říci, že dnešní den byl úspěšný.
Otázka na radio Jerevan
Otázka:
Jaký bude rok 2026?
Odpověď:
Existuje dobrá a špatná odpověď.
Nejdříve ta špatná: Bude to horší než v roce 2025.
A ta dobrá: Ale lepší než v roce 2027. ( h. danisch.de)
Slušný oddíl. Co Čech, to generál!
Koudelka je kus, neboť ví, že za všechno zlo, může Číňan a samozřejmě hlavně Rus.
Milánci, Iránci a vůl-gární Trump.
Blokováním Hormuzu, způsobili všem hrůzu. Donald byl mocný snad včera, ale dnes už je jen v roli amerického kačera.
Pro mne nejdůležitější zpráva, vážení,
je ta včerejší. Že Stačilo nechcíplo. Milý Danieli, jsem asi o čyřicet let starší než Vy, takže bych potřeboval súrně znát nové (?) stanovy Stačilo!, popřípadě zaslat přihlášku. Na mlácení se názory – zjišťuju, že někteří na této doméně tak činí už několik let– mně jaksi nezbývá čas. Ještě jednou děkuju za včerejší text. Do podpory běžného blogera se mi totiž už nechce. Bloger je dnes už málo. Štěkat za plotem zdá se mi málo. Vždyť si jenom vezměte, kolik válek jsem už "absolvoval", kolikrát už za mého žití tu byla třetí světová na spadnutí! A kolik se tu už naštěkalo...
Stačilo! svět nespasí. Když jsme kdysi třída jako celek vyhořeli při písemce z deskriptivy, učitel nám říkal: já vím, že naprostá většina z vás deskriptivu v životě nikdy nepoužije. Zapamatujte si ale: deskriptiva učí, ža každá úloha k řešení má ix řešení, a vy, abyste přišli na to správné, musíte vyčerpat všechna ix, i ta nesmyslná, i ta která nevedou nikam; možná, že ta především.
Je tedy docela možné, že Stačilo! by mohla být aspoň stezka..., k Svatoplukovi (?) atd. atd.?
Skepse mně napovídá, že demence začíná optimismem, ale nejhorší ze všeho je: neodvážit se, jak sdělil světu jeden básník.
Pěkný zbytek svátků...
Zamyšlení
Ivan Vyskočil: Ruská ropa je cítit azbukou. Odidealizovali jsme si ji
„Všichni si tady zvykli, tak se to tady tradovalo – zejména ta bývalá vláda a její příznivci vždycky prohlašovali – že za všechno může Babiš. Tak až půjdou tankovat a vzpomenou si, že za všechno může Babiš, tak si mohou říct – Babiš? Hovno Babiš! Za tohle může Fiala, ten celý jeho spolek s tím Rakušanem a tihle hajzlové, protože ti se prsili, jak nás odstřihli od ruského plynu, od ruské ropy… Jak jsme teď úžasní. Tohle my nemůžeme používat, protože přece tyhle produkty jsou cítit azbukou. Tak jsme je očistili tím, že sice kupujeme tu samou ruskou ropu a ruský plyn, akorát to kupujeme od Američanů nebo od Němců, ale několikrát dráž. Tím jsme ten plyn a ropu odidealizovali a očistili,“ chytá se za hlavu herec a člen Klubu 2019 Ivan Vyskočil a vzkazuje. „Takže ať ta dnešní opozice drží hubu a mlčí, protože tohle všechno tady způsobili oni, tu drahotu. A každý, až bude strkat pistoli do nádrže, ať si na to vzpomene a tohle si uvědomí.“
„No, něco by s tím udělat měli. Protože pumpaři téměř hned po útoku na Írán zvedli ceny. Možná, že už jsou teď ty ceny třeba i reálné, ale tehdy snad ještě museli mít staré zásoby? A hlavně, až ty ceny spadnou, tak oni je ještě určitě tak tři neděle nechají. Protože si budou říkat – no jo, tak oni si už ti blbí Češi na to zvykli a platí to, tak to přece nebudeme rušit… Takže by bylo záhodno, aby se s tím něco udělalo. Jen ať vláda řekne, že to takhle nejde,“ pokyvuje herec a vrací se i k útoku USA a Izraele na Írán.
„Já to řeknu velmi stručně a jasně. Jak Trump, tak Izrael – to nebyl dobrý krok. Šlápli do lejna. Mají ho na botě a nevědí, jak se toho zbavit,“ uzavírá.
Velikonoce
Krásné Velikonoční pondělí a ženám a dívkám pomlázkové omlazení:-)!
Itkico, přeji i vám hezký zbytek Velikonoc, ale...
- odjakživa jsem se nechtěla nechávat omlazovat pomlázkou, tento zvyk mě nikdy nebral, spíše mi vadil... 🙄, a u baráku máme vstupní čip. 😎 😊
Včelka
Děkuji! A chápu to:-). Mám to jen trochu jinak. Já ty tradice ctím:-). Já ani nevyperu, když nesmí viset prádlo:-). Tak i to pomlázkové omlazení. Ale člověk si nemusí hned někoho pustit domů:-). Postačí i "domácí zdroje". Na chatě jsme to užívali hodně, teď už je to trochu jiné:-). A hlavně to není "v módě", je to fuj. Ale já se tomu postavila a propaguji:-). Také vám přeji krásný zbytek Velikonoc! A hlavně ať se to vše zklidní a žijeme už konečně víc v klidu!
Ach jo...
ON-LINE: Izrael zaútočil na největší ložisko zemního plynu na světě
Boje na Blízkém východě pokračují. Donald Trump v neděli prohlásil, že doufá v pondělní dohodu o Hormuzském průlivu. Pohrozil, že pokud k tomu nedojde, Írán zažije peklo.
Izraelské letectvo zaútočilo na íránský petrochemický komplex South Pars v Asalúji, zařízení je kvůli úderům bez přívodu proudu, píše íránská agentura Tasním. South Pars je největším ložiskem zemního plynu na světě. Nalézá se pod mořským dnem Perského zálivu. O jeho vlastnictví se dělí Írán a Katar.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-blizky-a-stredni-vychod-on-line-pakistan-predlozil-usa-a-iranu-navrh-na-okamzite-primeri-40571625#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest308_feed_filter_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
jedna z pozitivních věcí, která může být ohrožena
Před týdnem titulky novin (New York Times, NPR, CNN) oznámily, že prezident Donald Trump zaplatí francouzské energetické společnosti téměř miliardu dolarů za zastavení výstavby větrných elektráren na moři. Zpráva byla klasickou senzační žurnalistikou – zavádějící, neúplnou a určenou k šíření otřepaného příběhu.
Zkrátka lež.
Pravdivý příběh je mnohem jednodušší a rozumnější.
Dne 23. března 2026 dosáhlo americké ministerstvo vnitra dohody se společností TotalEnergies. Americká vláda vrátila 928 milionů dolarů – přesně tu částku, kterou společnost zaplatila Bidenově administrativě v roce 2022, když získala dvě licence na větrné farmy na moři u pobřeží New Yorku/New Jersey a Severní Karolíny.
Společnost TotalEnergies na oplátku ukončí obě nájemní smlouvy a formálně se zaváže, že nebude ve Spojených státech realizovat žádné nové projekty větrné energie na moři. Místo toho bude společnost investovat kapitál do amerických projektů v oblasti ropy, zemního plynu a LNG.
Nejedná se o firemní dotaci. Jde o vrácení finančních prostředků, které již byly vyplaceny a zabránily dvěma drahým a nespolehlivým projektům dříve, než by mohly zatížit americké odběratele elektřiny.
Správný titulek měl proto znít takto:
„Výhra pro všechny – Trump přiměl francouzskou společnost TotalEnergies investovat miliardu dolarů do spolehlivé a cenově dostupné americké energie, namísto větrné energie na moři. “
Zdroj https://dailycaller.com/2026/03/31/opinion-trumps-billion-dollar-giveaway-actually-a-refund-to-kill-costly-offshore-wind-frank-lasee/
Jako milovník westernů,
bych si dovolil jednu hlášku:
,,Do města přijel nový šerif"
*
V těch filmech to dopadlo vždy dobře, pořádek a právo nastolil....
Ale to jsou jen filmy, v reálu to tak asi vždy nefunguje...