Sarajevo

Autor
Štítky

Přišlo mi několik e-mailů od čtenářů s dotazem, jestli teď bude válka, když tam v Saúdské Arábii došlo k tomu útoku na ropná zařízení a všichni prstem jednoznačně ukazují na Írán. Trump vyhlašuje, že už má nabito a ví přesně, kdo za útoky stojí i kdyby se k nim hlásili jemenští rebelové od rána do večera. Nebudu odpovídat po mailu, dnešní článek bude o mém osobním vidláckém názoru na celou věc: 

Začnu odpovědí na základní otázku, zda bude válka. 

Může k ní dojít...

Ale pokud se tak stane, překreslí to celou geopolitickou mapu a bude dost podobná  První světové.. Možná i počtem mrtvých.

Vůbec se dnešní situace dost podobá roku 1914. Velmoci mají nabito, šermují se prozatím jen rétoricky a skrze drobné incidenty, ale současná situace je v podstatě neúnosná a nevyhovuje žádné straně. Nové velmoci chtějí větší podíl ze společného stolu, stará velmoc se chce rozhodně udržet. A všechny elity dohromady stále více dávají najevo, že válka by mohla většinu jejich problémů vyřešit.

Írán je v pozici Srbska... Není jako KLDR, která už dávno atomovku má, je militarizovaná, má kosmický i ponorkový program a je schopná zpustošit obrovské území okolo sebe. Írán naproti tomu o atomovce mlčí a všeobecně se soudí, že ji nemá (já si myslím opak). Není zase tak miliatrizovaný, nemá vlastní pořádné ponorky a jeho námořnictvo jsou jen čluny. Zkrátka stejně jako Srbsko v roce 1914, může být Írán považovaný za sice houževnatou, ale zdolatelnou kořist.

Zda bude válka, to záleží právě na tom, jak moc slabý se Írán jeví v očích Trumpa. Teď nejde o nějaké veřejné projevy, ale o to, co si Trump doopravdy myslí a co mu říkají jeho generálové. A pokud by se rozhodl, že na Teherán nějakou tu bombu hodí, jak se jeví USA z pohledu ajatoláhů v Íránu? Jsou ochotni spustit svoje rakety a pokusit se potopit Američanům nějakou tu letadlovou loď? O tohle se hraje...

Bašár Asad v Sýrii nebo Tálibán ukazují, že se dá hrát i se špatnými kartami. Že sice tu a tam přiletí nějaký ten Tomahawk, ale škody jsou vždycky menší než to vypadá a držet USA od vyhlášení války může na vítězství nakonec stačit. Ale mohou tuto hru hrát i v Teheránu? Íránské vedení není u svých obyvatel příliš oblíbeno. Íránci nejsou arabové, jsou peršané, tedy indoevropané a jejich vlastní země trvá mnohem déle než celý islám. Ajatoláhové drží moc z pozice síly. Mohou si dovolit nechat padat bomby na hlavy lidí? A pokud už se tak stane, nechají svůj režim padnout a nebo za sebe nechají padnout co nejvíc vlastních lidí a do první linie pošlou rebelující mladíky nakažené Západem? 

Tohle všechno určitě Trump ví. Bude ochoten riskovat nějakým náletem skutečnou velkou a neomezenou válku? Kdyby přišel o letadlovou loď, musel by pak bojovat až do konečného vítězství pěkně s pěchotou, tanky, mezitím by přišel o Irák i o Sýrii, zřejmě by značně stoupla aktivita Tálibánu v Afghanistánu a kdo ví, jestli by se do Íránu vůbec někudy probojoval. A pokud ano, jakou by to stálo cenu? 

Do voleb nedaleko... 

A pokud ti Íránci mají skutečně atomovku, mohlo by to být ještě mnohem veselejší... 

Tam kolem Perského zálivu někdo moc a moc chce, aby válka vypukla. Všechny ty současné útoky ze všeho nejvíc připomínají zinscenovanou hru, která má někoho vmanipulovat do situace, která nebude mít jiné východisko než střelbu.

Podle mě si Trump nemůže dovolit riskovat nálet nebo raketové bombardování Íránu, dokud budou jeho letadlové lodi v dostřelu íránských raket. Riziko, že ajatoláhové si válkou s Velkým satanem zkusí vyřešit své vlastní problémy je příliš velké. A na skutečnou válku s dobýváním země a velkou hromadou mrtvých si už nemůže troufnout ani Amerika. 

Pokud se ukáže, že americké lodi opouštějí Perský záliv, věřil bych, že válka bude nedaleko. Ale dokud jsou americké letadlové lodě kousek od íránského pobřeží, žádná válka podle mě nehrozí. Pokud letadlové lodě budou útočit odněkud z Indického oceánu z dostatečné vzdálenosti, může to ještě relativně dobře dopadnout. Ale pokud Írán bude schopen protiútoku a zničí něco důležitého buďto Američanům nebo Saúdům, překreslí to mapu mnohem více než by si dneska kdokoliv připustil. 

Já osobně bych si nejvíce vsadil na to, že Íránci nechají v nejbližších dnech uniknout informaci, že tu atomovku fakt mají...  To by vyřešilo spoustu věcí. V USA by přestali dělat machry, Írán by byl další nenapadnutelnou zemí, Saúdi by si v klidu opravili zařízení, postupně by opustili Jemen a byl by klid. 

Hodnocení
Zatím bez slepic

Komentáře

Trvalý odkaz

A co na to Rusko, Vidláku? Co se teď nebo po eskalaci problému dá čekat od Putina? Netroufám si spekulovat, ale je mi jasné, že Rusko
nebude moci dlouho mlčet. Ale to už by šlo skutečně do tuhého...

Zatím bez slepic

In reply to by Povidlák (neověřeno)

Trvalý odkaz

Rusko nic. Vsadím se, že už léta proudí přes ruskou hranici do íránu zbraně, zbraně a zbraně. A za to teče do Ruska ropa, ropa a ropa. Tahle ropa se pak míchá s tou ruskou a sankce nesankce, kupuje jí Německo. Mám jednoho kamaráda u Moravských naftových dolů a ten říkal, že to znečištění ropy chloridem by mu ukazovalo, že nezvládli to míchání. Světe div se, arabská ropa má v sobě hodně chloridů. Ono té ropy se nedá do ruské zase míchat tak hodně.
Putin tu zabíjí několik much jednou ranou. Jednak má kam prodávat zbraně, jednak to má zaplacené ropou, ropu mu zase zaplatí Němci, na všem je slušná marže. A samozřejmě celá transakce je už složitější než dokáže pochopit většina podprůměrně vzdělaných pisálků a tak se tváří, že nic takového neexistuje.
Co se týče prodeje zbraní, dozvíme se jen to, co se dozvědět máme. A tak víme že Írán má S300, protože se to dozvědět máme. Je to součást geopolitiky, tlaků, hry svalů a podobně. Ale zajímavé je spíš to, co se nedozvíme.

Trump si začíná svojí taktikou maximálního tlaku pomalu kopat hrob... ukazuje se, že jeho soupeři si z toho na zadek nesednou a tak bude muset on.

Zatím bez slepic

In reply to by Vidlák služebně (neověřeno)

Trvalý odkaz

jj, je to o penězích sankce, nesankce. Pokud to jen trochu jde obejít, tak se to děje i při vývozu od nás do všech možných zemí.
Takže Trump si i ty sankce může dát za "klobouk".

Zatím bez slepic

Tak ona vlaka nezacal, protoze rusko zustalo silne... Kdbyy ale bylo zatahle do ukrajinske vlky a fakt tam krvacelo, pak bych veril, ze USA budou mit vone ruce, ale takto protoze muzou jit zbrane z ruska a rusko by pouze mohlo zesilit, tim, ze by nevalcilo, tak ot je nejvetsi problem. Proto se neustale resi co rus a jak ho donutit pokledknout, cina je moc daleko a nevic tim konfliktem by se uzavrela/stizila "cesta" cina-afrika a cina - arabsky svet, tedy by poklekl iran a cina by stratila vydobite pozice, ale jak pise sam vidlak, to rusko, to ruswko je proste problem...

Zatím bez slepic

Za JELCINA bylo na kolenou. Ovšem nepokleklo Rusko jako takové , ale na kolena je dostala
pata kolona, která je tam dodnes.

Zatím bez slepic

In reply to by VAHY (neověřeno)

Trvalý odkaz

Přesně tak.
Prý podléháme ruským trollům.
Ale kdo nám předkládá - eh, toho by bylo (Gréta, bombardování, všelijaké Majdany, Letné, To se ví,...)

Zatím bez slepic

Svět se změnil. Na příkladu této krize je vidět, že ani USA si dnes již nemohou dovolit pustit se pod jakoukoli záminkou do nějaké loupežné výpravy, aniž by brali ohled na Rusy.

To tu před 5 lety ještě nebylo.

Svět se změnil

Zatím bez slepic

se mýlíte. Tedy pouze s těmi 5 lety. Rusáci si začali vyskakovat mnohem dřív.
Jen namátkou - v r. 2008 jasně sdělili v Bukurešti našim soudruhům, že Ukrajina do NATO opravdu ne a zároveň vyprášili kožich Gruzíncům. Četl jsem stať z vojenského časopisu, který tuto výhru v Gruzii drtivě sepsul. Byla psána ruským generálem. Ruská branná moc byla v šoku, že řadové jednotky podaly špatný výkon, obstáli jen čečenské jednotky a speciálové (OMON a spol.). Naprosto nebývalá otevřenost, se kterou se bavili Rusáci mezi sebou o této válce, vyrazila dech úplně všem, protože Gruzínce poměrně vysoko převyšovali.
Amíci tam přitom docela zoufale selhali při řízení gruzínské PVO, když se nechali odchytit se dvěma Humwee narvanými technikou potřebnou ke komunikaci s GPS.
Řekl bych, že právě v tom roce se naši soudruzi dosti ztěžka probudili.
Někdy kolem r. 13 šel z Ruska hlas o potřebě poměrně radikální přestavby ruské armády. Ta by se nyní pomalu měla chýlit ke konci. Mělo však jít hlavně o zefektivnění a zeštíhlení (čti zlevnění), nikoli o budování něčeho nového.

Zatím bez slepic

nakolik ten výkon byl opravdu špatný. Přece jen se podařilo celou gruzínskou armádu neutralizovat tak rychle, že by to mohl závidět i Guderian.

Když se pak podíváme na výzbroj a výstroj, se kterou jsme mohli vidět ruské vojáky v Gruzii a o pár let později na Krymu, musí nás praštit do očí ten technologický skok. Když se zamyslíme nad tím, že k němu došlo během pouhých šesti let, nabízí se otázka, kde jsou dnes po dalších pěti.

Jistě, někdo by mohl namítat, že na Krymu se jednalo pouze o speciální jednotky. Ovšem, jak bych tak dodal .. ehm .. speciální jednotky o síle minimálně dvaceti tisíc vojáků? To je, pokud se nemýlím, v nejstřízlivějším odhadu celá jedna divize. Ovšem počtem mužů již téměř na hranici armádního sboru!

Zatím bez slepic

Co na to Rusko? No co by, nabídne a prodá bombardovaným zemím obrannou elektronickou zbraň, která ochromí útočící lodě, či co všechno ještě.

Zatím bez slepic

To nenapadlo jen Vás:
https://outsidermedia.cz/p-c-roberts-armageddon-na-obzoru/
Roberts míní, že by Putin měl v zájmu zachování míru promluvit.
Osobně si myslím, že Amerika s Rusy čile komunikuje.
Také si myslím, že je to v tomto případě stejné, jako to bylo v několika případech minulých. "Hluboko skrytý stát" žene Trumpa do války a Trump kličkuje, hledá řešení, aby vyšel problému bez ztráty tváře.

Zatím bez slepic

a to zapomínáte na ty kluky, co se dronama a raketkama strefujou bez uzardění do Sýrie

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Je to vážně zvláštní. Proč nyní, proč takovými prostředky, proč takové reakce.. Budeme muset posečkat, kdo bude mít prospěch.

Zatím bez slepic

In reply to by PU (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jak nyni? Kdyz se tu mel stavet radar, tak oficialne kvuli Iranu.

Iran byl nekolikrat bombardovan Izraelem.

Je to porad dokola.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Z aktualnikonflikty.cz, sekce Irán:

TEHRAN (FNA) - Saudská Arábia, najväčší svetový vývozca ropy, podala žiadosť o dodávku benzínu z Iránu po náhlom znížení domácich dodávok v dôsledku nedávnych útokov jemenského robota Jemenu na jeho hlavné ropné zariadenia, ktorý je najvyšším členom iránskeho parlamentu. V utorok to uviedla komisia pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku.
„Saudská Arábia čelí problémom, pretože výroba benzínu a ropných produktov v krajine veľmi klesla, a preto rozšírila ruku a informovala Irán o potrebe dovážať benzín z Iránu,“ povedal Abolfazl Hassanbeigi v utorok na webovej stránke perzskej tlačovej agentúry Mehr.

Čína spustila úvěrovou linku pro obchod s Íránem ve výši 400 miliard dolarů
Že by si Číńani nechali v Iránu rozflákat svoji investici? Ve Venezuele už mají své vojáky:
Čínští vojáci v uniformě venezuelské armády na čerpací stanici v Troncal 9, Edo. Miranda Na sobě mají uniformu FANB bez státní příslušnosti

https://twitter.com/FNV01/status/1173691434614104065/photo/1?ref_src=tw…

Zatím bez slepic

Jsem zapoměl dodat, že ČLR má na svobodný a demokratický svět účinnější páky než třeba takový Irán.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

a o tu nepřijde. Ropovody ze Sibiře nejsou hotové. Válka nebude. Blíží se MS v rugby a už se mluví o amerických volbách. Doník do války nepude.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

A co na to turci
známí mírotvůrci,
mají ještě v Incirliku
americkou republiku?
Ruské lodě v Kaspiku
přispívají k aspiku
místo svalů strýčka Sama
Amerika je tam sama
za Hormuzským průlivem
stala by se krmivem.
Byla by to Noche Triste
čili je to stopro jisté
že tu máme po velmoci.
Za stůl přijdou jednat, mloci.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

v Rijádu, před pár lety. Sice jen do studie, ale dal se z toho dělat aspoň nějaký obrázek. 4000m2 obytné plochy, 2 patra v zemi, 2 nad, okna jen do atria a výtah jezdil přes bazén, dveře na můstek. Chtěli navrhnout energetické piloty a zateplení (zachlazení), bo uchladit takovou mrchu není levné a princů je jak nasráno. Začínají šetřit, holomci. Zdroje sice ještě jsou, ale aby nakonec nesbírali velbloudí hovna. Jako my.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Pryč je Réza Páhlaví
měl dvacáté pohlaví.
Ajatolláh z Teheránu
neprodleně vrátí ránu
ajatolláh z Komu
zažene do lomu
každou pátou kolonu
poblouzněných valonů.
Peršan jako jeden muž
na vetřelce tasí nůž
v rádiu už hraje tuš.
Zlatovlasý Doníku
nechytej tam za kliku
urazí ti pracku
a pak chytíš facku.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Tři zlaté vlasy děda Doníka.
Babiš zlomený z dálky oniká.
Před bílým domem v plotě kůl
president Zeman třímá hůl.
Celý svět na kolenou klečí
všude je tolik nebezpečí
za elektriku bude pálka
a k tomu ještě hrozí válka...
Jak to Doníku budeš řešit
chtěli bychom se jenom těšit
na svoje bebe dobré ráno
jenom stůj při něm marjápanno.
Vladimir Vladimirovič
ukroutil z hovna bič
ten na kolena nechodí,
ten je na arše, na lodi.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Geopolitiku moc nesleduji, takže pořádně nevím o co jde ve válce mezi SA a Jemenem. Co oficiálně uvádějí SA, co oficiálně uvádějí bojující Jemenci a o co jde ve skutečnosti. Nepostřehla jsem, že by mi mnou placená ČT poskytla v tomto směru nějaké informace. Stejně mi uniká, co oficielně uvádějí USA jako důvod svého napjatého vztahu k Iránu. Poučí mne někdo zdejší?

Zatím bez slepic

In reply to by babaluba (neověřeno)

Trvalý odkaz

má díru v hymenu
může za to strejda Saud
dělá u ní ropný raut.

Zatím bez slepic

že jde ve skutečnosti o ropu. Ale je to také oficielně uváděný důvod? Jemenští Hutiové bojují pouze o území s ropou a o nic jiného?

Zatím bez slepic

In reply to by babaluba (neověřeno)

Trvalý odkaz

Huthiové jsou šíité, orientovaní náboženský na Írán. Mohla by to být přeneseně válka o geopolitický vliv. Jako na Balkánu. Jasně, jsou tam národnosti a náboženství, ale kdo to rozdmýchal a jednu stranu podporoval a toleroval veškerá zvěrstva a druhou v mainstreamu démonizoval?!

Jinak, Saúdové mají těch vrtů víc a všechny sice na východě, ale ne u sebe . To jako byly napadeny všechny vrty plošně, že produkce klesla na polovinu? ?
Tak nějak mi to nesedí. Nechtějí Saúdové jen šroubovat cenu ropy nahoru a každá záminka dobrá??

Zatím bez slepic

In reply to by babaluba (neověřeno)

Trvalý odkaz

V Jemenu jsou obě náboženství, šíité i sunité. Nyní v Jemenu mají převahu šíité jako v Íránu. V Saudské Arábii zase vládnou sunnité (mimochodem menšinu šíitů mají také). Jde o to, že Muhammad bin Salmán se chce ukázat jako vítězný vojevůdce a trochu poškádlit Írán v Jemenu, kde vidí slabšího protivníka. A podělal všechno.

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Takže v Jemenu je vlastně občanská válka mezi šiity a sunity a Saudská arábie do toho zasahuje zvenčí ve prospěch sunitů.

Zatím bez slepic

In reply to by babaluba (neověřeno)

Trvalý odkaz

Až do konfliktu nikdo o Huitech nepsal, že jsou to šíitové (jak uvádí Spencerová) konflikt je spíše proti zkorumpovanému jemenskému režimu. A Saudové to navlíkli, jakože šiitové podporované Iránem, aby svoji agresi mohli tak nějak zdůvodnit.

Zatím bez slepic

In reply to by babaluba (neověřeno)

Trvalý odkaz

Válka v Jemenu byla přítomna vždy, šíité z hor vůči sunnitům z nížin, ale to je v arabském světě vždy zástupný motiv. Pokaždé jde o válku kmenů a klanů. Náboženství jde až v druhé řadě. A do toho se zamíchali Saúdi a nevítězí už několik let, zatímco v Jemenu probíhá opravdová genocida místních obyvatel a hladomor horší než Africe, odkud ti hladovějící prchají na gumových člunech do Evropy a kousek od pobřeží Libye je vozí pašeráci.
Jemen je složitá země, byli dva Jemeny, pak se spojili, pak občanská válka, pak chvíle klidu, pak zase válka. ČT nám k tomu nic neřekne, tak máme jen omezené informace.

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Napoleon III chtel taky malou valku aby se dobre ukazal. Stalo ho to cisarstvi.

Zatím bez slepic

In reply to by babaluba (neověřeno)

Trvalý odkaz

No o co jde? Tak to je jasné, USA vsadili na mrtvého koně a chtějí jej rozdýchat a ono se to stále nedaří. Jemen to nejsou teroristi a na druhé straně svatouškové v roli vyhnaného a díky Saudům vrátivšího se prezidenta. Takže, prezidenta sami Jemenci vyhnali, ten ztratil i podporu své strany a prchl k Sudům, tam se Saudové a nejspíš USA dohodli na jeho návratu do Jemenu a od té doby se tam bojuje. Děs a hrůza. Tak to k Jemenu. No a Usa k Iránu to má jasné, jsou to prý teroristé, kteří teror podporují i jinde ve světě. No a protože Izrael se nesnáší s Iránem tak už snad ani nemá cenu dál vše komentovat. Irán si také hold dělá svoji politiku a to se přeci nesmí.Nebo snad ano?

Zatím bez slepic

In reply to by Hnidopich (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ale Írán má možnost dělat samostatnou politiku, když je v souladu s politikou hádejte koho.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Jako pokaždé,jde jen o prachy.
Ropy je nadbytek,takže nějaký výpadek neudělá velký problém,jen toho využijí spekulanti i ti naši.
Pak těch 5% akcii Aramka nebude za 100 mld.ale za 50 mld.
Už vypovězením smlouvy s Iránem,Trump něco sledoval,takže teď vidíme první ovoce,dostat se Iránu na kobylku.
Myslím,že se brzy ukáže,že škody jsou minimální,jak to poškození tankerů.
Co můžeme více očekávat,hlavně u nás,řetězové zdražování všeho co je spojeno s náklady na ropu a plyn.Schillerová už se usmívá,to bude nárůst DPH.

Zatím bez slepic

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Dostat se Iranu na kobylku? Jako okupovat ho par let a pak se spraskane stahnout, jak to delal Bush-Obama?

Zatím bez slepic

Anonym.
Být to před dvaceti lety,tak už se válčí,všichni by tomu věřili,jak o jaderných zbraních v Iráku.
V současnosti už není tak lehké oblbnout státy politiky,aby skočily na každou propagandu.USA.
Nastává boj mezi ropáky a elektráci.
Už to někdo psal,nedokážeme si představit,skončit s ropou,co by to způsobilo ze zaměstnaností.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

"Vy myslíte, že to císař pán takhle nechá bejt? To ho málo znáte. Vojna s Turky musí být. Zabili jste mně strejčka, tak tady máte přes držku. Válka jest jistá. Srbsko a Rusko nám pomůže v té válce. Bude se to řezat."
Švejk v té prorocké chvíli vypadal krásně. Jeho prostodušná tvář, usměvavá jak měsíc v úplňku, zářila nadšením. Jemu bylo vše tak jasné.
"Může být," pokračoval v líčení budoucnosti Rakouska, "že nás v případě války s Tureckem Němci napadnou, poněvadž Němci a Turci drží dohromady. Jsou to takový potvory, že jim není v světě rovno. Můžeme se však spojit s Francií, která má od jedenasedmdesátého roku spadeno na Německo. A už to půjde. Válka bude, víc vám neřeknu."

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Když to tak sleduji,
lidské hemžení viditelné
dokonce i z vesmíru,
přemýšlím, že neškodilo by
opět tou zemí trochu zatřást,
proč by země měla trpět
hloupé lidské hemžení,
když se může sama otřást.
Sopky, tsunami, zemětřas,
trošku větší déšť,
dokonce i mor na kočky,
ať s tím zkusí lidstvo
něco užitečného udělat.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

He, semkneme se,
vydržíme, zvládneme to,
lidské s bombičkami hemžení ?

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

á, sorry,
to jen vržou mé rezavé, ztrhané závity,
bolí klouby pokřivené,
a tak píší o hloupém
či vypočítavém lidském hemžení
s bombičkami.
Maj je vyfutrovaný sejrem?
To prý musí být

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

na vlkovi jsou fotografie zasahu

nevim proc se porad u nas sklonuje zasah rafinerie, je to upravna surove ropy, rafinerie mame az ve zpracovatelskych zemich - kupodivu nektere zeme produkujici ropu nemaji rafinerie s dostatecnou kapacitou a musi treba benzin dovazet - iran a prave saudove

k samotnemu zasahu, nejdrive dron, ale ten nedokaze zasahnout tolika strelami, takze zmeneno na 19 strel

jak houf 19 strel pronika pres pomerne strezene uzemi i kdyby ruzne klickoval je pomerne nejasne
nikde nejsou zminky o nejakem sestreleni strel - treba 19 proniklo, 6 selhalo, 20-40 sestreleno

utok proveden ve dne, nebo v noci ? pokud v noci musi mit dobre navadeni, super snimky se souradnicemi v pameti a nakonec se trefi na 1 metr presne i bez pozemnich zamerovacus laserovym ukazovatkem

4 takove male dirky do zasobniku, (ktere vypadaji napojene na odpadovou jimku) vypadaji spis na male raketky odpalene treba z nejakych tajnych stihacek, nez dopad rakety, ktera uletela 1000km, nese dost paliva a vybusnin a nakonec narazi jak jen mechanicka sila, zadne vzniceni a vybuch zasobniku

jen se pry nasla cinska, nebo jaka kopie ceskeho motoru z velke bitese

proste uplne stejne jako v pripade napadeneho tankeru

pouzita vysoce presna munice, kterou maji americane a izrael, nelze zverejnit nic blizsiho, ale prece vsichni vime kdo za to muze

treba se ukaze ze vse bylo vypnuto, provadela se prave udrzba, radarove zaznamy nejsou, nic se neda zkoumat protoze nelze pochybovat

zadne velke skody to nakonec neudela, protoze ventily jsou na sklade, zasobniky nejsou moc zasazeny, navic jsou tam jeste dalsi a ostatni funkce upravny mohou jet v pohode za par tydnu, proste peclive vybrano aby se zabranilo uplne a totalni likvidaci

treba zasah ridiciho strediska upravny by to potopil, protoze rizeni takoveho zarizeni neudelate za tyden a navic se bez neho neobejdete

Zatím bez slepic

Rakety samy mely byt vypustene z dronu, takze dlouho neletely.

Drony jsou velke jako stihacka, tak se tam ty maly strely klidne vejdou.

Zatím bez slepic

In reply to by Jan z Helvajzu (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ale Iran ma snad kopie americkych dronu, ktere sestrelil.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Zda bude válka, závisí na tom, jak moc mají USA otestovanou protizbraň proti Magravu a zda ta zbraň bude skutečně fungovat. Tedy zjednodušeně, zda US Army může bez velkých ztrát napadnout Írán a vyhrát.
Druhým důvodem je ekonomická situace. Válka je ideální možnost spustit inflaci a umazat státní dluh, srovnat opoziční křiklouny do latě (kdo nejde s námi, podporuje nepřítele).

Osobně si myslím, že válka ještě nevypukne. Bude kolem toho spousta křiku, ale nakonec se nějak dohodnou.

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Také se domnívám, že se do války nepustí, ani si nemyslím, že velmoci mají nabito, jak píše Vidlák. USA sice armádu futrují dolarama, mají techniku, ale po stránce strategie a taktiky je to naprostá tragédie (je ovšem otázka do jaké míry si to uvědomují), Rusko má svých starostí dost a válka je to posledné co potřebuje, alespo%n s minimem peněz dosahuje maximální účinnosti a po stránce strategické má vcelku úsoěchy, Čína se do konfliktů nežene a armádu má pro podporu a zajištění ekonomiky. Pudlíci Francie a GB mají občas válečné choutky, ale armádu už na to nemají.
Pokud USA nezpacifikovaly Irák ani Afghanistán (s prostředky, které na to daly), tak na Irán nemají nejmenší šanci. Vypustit pár (či více) raket to ano, ale pozemní ofenzíva? Navíc iránské obyvatelstvo by asi bylo loajální ke své zemi.
V diskuzi byla zmínka o článku Robertse, který se domnívá, že s pravděpodobností hraničící s jistotou za útokem stojí Izrael. Možné to je důvody i techniku na to má (i krytí ze strany USA).

Zatím bez slepic

a US Navy nemá ani lodě připravené k nasazení do válečné akce. Nedostatek sice mohou napravit, ale nějaký čas jim to zabere. Možná vystřelí pár Tomahawků, možná proletí pár letadel, ale tím to tak končí.
Nevěřím moc v angažmá Izraele. Saúdskou Arábii vnímají jako spojence proti Íránu, který považují za největšího nepřítele v regionu. To vše kvůli neustálým řečem o nutné likvidaci Izraele ze strany Íránu. Ale to je takový politický kolorit Středního Východu, jako když Kato v římském senátu končil každou řeč prohlášením, že Kartágo musí být zničeno. Írán Izrael ničit nebude, ztratili by pohodlného nepřítele, na kterého svalí veškerou vinu. Hříšný kozel.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2019/09/18/958162/

Ty obrázky a jejich komentář u Vlka rozhodně stojí za shlédnutí.

Jeho ekonomické úvahy o důsledcích poškození ropných zařízení bych také nebral na úplně lehkou váhu. S vysokou pravděpodobností zde můžeme hledat důvod útoku.

Jinak si myslím, že Vlk je tak trochu politik a navzdory svému tvrzení dospěl i on skrytě k názoru, že konspirační teorie jsou i v tomto případě to pravé ořechové. Konečně - je znám v historii nějaký případ rozpoutání válečného konfliktu (nejen) Spojenými státy, kdy se posléze neukázalo, že "konspirační teorie" pokulhávala za konspirační praxí?

U tohoto útoku na ropná zařízení je především pozoruhodné načasování.
To, že by se jednalo o totální a stoprocentní selhání jakékoli obrany - bez toho, že by byl nedostatek obrany útočníkem nebo "útočníkem" předem naplánován a zakalkulován, považuji za hypotézu, kterou bych okamžitě odpižlal Occamovou břitvou. (To je stejně komické tvrzení, jako stále ještě uvažovat o možnosti, že přesná načasování rozhodnutí v minulých politických kauzách jsou u našich či slovenských "nezávislých" soudů dílem náhody.)

Nepřeceňoval bych možnost, že rozhodující politické síly v Iránu jsou patlalové českého či eurounijního kalibru. Oni sice mají k dispozici jednotlivé fanatiky - sebevražedné atentátníky, ale sebevraždu celé země rozhodně neplánují (u mnoha našich politiků si v tom vůbec nejsem jistý).

Osobně nevěřím, že by se iránské vedení odhodlalo (zvláště v současné situaci) k tomuto útoku... Snad v případě, kdyby pociťovali nepopiratelnou jistotu, že budou tak jako tak vbrzku napadeni - a rozhodli by se alespoň převzít iniciativu a dát nejen slovně najevo, že jsou na válku připraveni.

Zatím bez slepic

Ještě dodatek:
Pozoruhodný včerejší článek o dronech
http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/utok-dronu-na-saudskou-arabii-j…

by také rozhodně neměl v diskusi zapadnout.
Zvláště z hlediska koncentrace a rutinního používání tisíců malých dronů v oblasti.

Přestože s autorem v mnohém v této chvíli nesouhlasím, je to smysluplný článek.
Informace (včetně např. satelitních fotografií) které uvolní kterákoli ze stran konfliktu bych ale nepřeceňoval. Může jít o falzifikát.
Zajímavá by ale mohla být souvislost s předchozího, Trumpem zprostředkovaného řízeného úniku satelitního snímku havárie rakety a nynějšího publikování snímků z útoku. Nelze vyloučit, že šlo přípravu ke zvýšení věrohodnosti právě nynějších snímků (nebo jejich falzifikátů) z útoku na ropné zařízení.

Zatím bez slepic

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.