Arogance ministrů i hytlermarketů

Autor

Tak nám náš teolog ministr zemědělství Marek Výborný zjistil překvapivou věc… obchodní řetězce v novém roce rozhodně nezlevní, ale naopak zdraží a žádné snížení sazby DPH na potraviny na tom nic nezmění. Při tiskovce byl Marek Výborný evidentně rozladěný a já jsem konečně pochopil, proč si Fiala naše Lid(l)ovce drží v koalici. Nechává je vyžrat to nejhorší. Zdeněk Nekula to nevydržel a rezignoval… a když jsem teď viděl Výborného, tak ten k tomu nemá daleko. Aneb, když ti končí politická kariéra pro neschopnost, nemůžeš s tím vůbec nic udělat a ještě pohřbíváš i poslední žalostné zbytky stranických preferencí.

A premiér tě ještě dorazí kontrolním nákupem nutelly…

Do toho producenti potravin, tváří v tvář likvidaci svého oboru, začínají dostávat odvahu a tu a tam ukážou, jak vypadají marže v hytlermarketech. Mrkev producent prodal do marketu za 9,30 Kč/kg a na pultě se objevila za 27,90 Kč/kg. Nedávno také ukazovali nějaký sýr, který šel do hytlermarketu za dvacku a prodával se pak za padesát. Toho jsme se od neviditelné ruky trhu dočkali. Ale hlavně že žádný ministr nemůže určovat ceny… pro věc trhu není žádná cizí oběť dost velká.

Aneb, to je tak, když tvrdíte, že osm velkých obchodních řetězců, kteří navíc ještě mají třeba i společného vlastníka, jsou konkurenční tržní prostředí. Oligopol to je! Oligopol!!! Naše vláda samozřejmě neumí ani jedno – neumí nastavit skutečné tržní prostředí… tedy spíš nesmí, Prouza se postará, aby podíly na trhu zůstaly, tak jak jsou. A když už tedy neumí nastavit tržní prostředí, tak se neumí poradit ani s těmi naprosto lichvářskými maržemi, proti kterým jsou poskytovatelé krátkodobých půjček naprostí žabaři.

Mimochodem – právě lichvářské půjčky zařídily, že u nás existují významné výjimky z obchodního tajemství. V dnešní tržní a svobodné době má i Otík Rákosník nezadatelné lidské právo podepsat půjčku s dvacetiprocentním úrokem a zničujícími pokutami, díky čemuž hladce přijde o chalupu po nebožce mamince. A tak, aby to i Otík pochopil, tak musí přímo na smlouvě vidět, jaký ten úrok doopravdy je, jaká je RPSN, jakou provizi z toho má zprostředkovatel od Providentu, atd, atd. Prostě aby i člověk mdlého rozumu měl před lichvářem alespoň trochu šanci.

Znovu opakuji svojí tezi… proč tohle nejde i u hytlermarketů? U Providentů, Kamali a podobných šmejdů to šlo. Ano, trvalo to, i aktivisti se zapojili, dodnes to není úplně v pořádku, ale alespoň se to dostalo pod kontrolu. Když to šlo u poskytovatelů půjček, proč by to nešlo i s markety? Máme tu oligopol velkých obchodních řetězců, tak je nejvyšší čas se k nim chovat jako k oligopolu. A prosím, až tu bude opravdu tržní prostředí, alespoň jako v Polsku, pak bude možné se spolehnout na henten volný trh, který nastaví nejlepší ceny.

Mimochodem, víte, proč hytlermarkety od příštího roku zase zdraží? Protože by jinak nesplnily plán a jejich vedení by nedostalo pravidelné (a velmi vysoké) odměny. Tyhle plány se pochopitelně nestanovují tady u nás. To udělá centrála kdesi v západní Evropě. Tržby v maloobchodě klesají… už dlouhé měsíce. Jak máte splnit plán a dostat prémie na nové BMW, když klesají tržby a lepší to nebude?

Musíte z každé koruny tržeb vydojit větší zisk.

To už tady přece jednou bylo, ne? Takhle jsme se dopracovali k ceně kubíku vody z vodovodu ze dvou korun na dnešních šedesát. Veolia si vzala vodu a chtěla zisk. Tak zdražila. Lidi zaplatili, ale začali šetřit. Spotřebovali méně vody. To by nešlo, to by se nesplnil plán zisku. Tak se zase voda zdražila. Lidi opět zaplatili a opět snížili spotřebu. Zase se jim voda zdražila a lidi to zase nepochopili a zase snížili spotřebu. Princip Veolia… To je také v podstatě oligopol. Tak nějak si nevybíráte, od koho budete vodu odebírat. Prostě k vám vede trubka z vodárny a jinak to nejde.

Stejné je to i s elektřinou. Přes všechny kecy o distributorech, přenosových soustavách a podobně, pořád je to hodně moc spotřebitelů a několik málo elektráren s jedním společným dispečinkem. A jen Otíka Rákosníka můžete přesvědčit o tom, že je to zdravé, konkurenční a tržní prostředí. Normální člověk by takovém blábolu podlehnout neměl.

Takže si to shrneme… Hytlermarkety zdraží, protože klesají tržby a tak musejí svůj lichvářský byznys učinit ještě víc lichvářským, protože jinak by české vedení nedostalo kvartální odměny a nekoupilo by si za ně něco opuletního. Odměny jsou tak velké, že stojí za to, angažovat Tomáše Prouzu a jeho melody boys a dát mu tolik peněz, aby byl důležitější než ministr Výborný (což není zas tak obtížné).

Nečekejte, že by některý z manažerů Kauflandu přemýšlel makroekonomicky. Jako třeba, že jestli to takhle bude pokračovat, tak by mohla zvítězit myšlenka, že trh je blbost a nejlepší bude zavést zase plánované hospodářství. Vyměním jeden socialismus s frontami na banány za kapitalismus s předraženými potravinami… Správný manažer Kauflandu totiž volí Markétu Pekarovou Adamovou a nutně potřebuje nové Rolexky a na takové blbosti, jako že lidi žijí v bídě, na to nemá čas. Kdyby se líp učili, mohli být přece také manažery v Kauflandu. Kupecké počty jsou jasné, jestliže lidi utrácejí míň, tak jim musím zdražit, abych já měl pořád stejně.

Všimněte si, že přesně takhle to dělá i Stanjura. Mzdy se propadly, to znamená, že se propadl výběr daní, to znamená, že máme míň a přitom chceme kupovat stíhačky. Tak prostě zvedneme daně. Lidi to samozřejmě zase nepochopí, budou utrácet zase míň, protože jediná alternativa je půjčka na lichvářský úrok, kde si ve smlouvě přesně přečtou, jakou mají RPSN… a výběr daní zase klesne. Dáme si další konsolidační balíček, lidi zase nepochopí, že s menšími výplatami mají utrácet víc… takže se zase na daních vybere míň… stačíte mě sledovat?

Největší průser této země není to, že jsme naletěli Blyštivému Péťovi, největší průser je to, že není nikdo, kdo by to uměl zastavit. Největší průser je, že je tu tak málo odvahy, aby všichni sborem zařvali, že král je nahý. Statečných je pořád jen hrstka a typicky po česku – ti, co jsou stateční, ti spolehlivě nejsou v žádné funkci, kde by ta statečnost k něčemu byla. Naopak ve funkcích sedí konformní zbabělci, kteří by obětovali vlastní babičku, jen aby měli kvartální odměny.

Takže znovu říkám: Maloobchod není žádné tržní prostředí, ale oligopol a podle toho je třeba s ním zacházet. Pro začátek třeba tak, že budou odhaleny a zviditelněny ty lichvářské marže a celá ta zlodějna se ukáže v plné kráse, aby ji každý viděl stejně dobře, jako vidí, jak moc vás obírají při půjčování peněz. Obchodní řetězce jsou prostě hytlermarkety a lepší označení si nezaslouží. Až u nás budou ceny potravin při stejných daních stejné jako v Polsku, můžeme se bavit o tržním prostředí, ale do té doby je zapotřebí bič a hůl.

A to netáhlo, Výborného, odvolejte, nejlépe s celým ministerstvem zemědělství. Nic se nezmění, ale nebudeme alespoň platit ansámbl zbytečných úředníků, náměstků a nejzbytečnějšího ministra, který spolu se svým premiérem dokázal pouze pojmenovat neradostnou skutečnost, ale nedokáže s ní nic udělat. A vůbec bych se nezlobil, kdyby Tomáš Prouza náhle zmizel neznámo kam.

Lidovcům blahopřeju k pádu pod jedno procento preferencí. Zbyteční ministři = zbytečná strana. Budete potřebovat korespondenční volbu, abyste měli alespoň nulu. Když jsem včera při slyšení v poslanecké sněmovně viděl, jak se Výborný vysmívá před plným sálem panu Ládovi, který ještě věřil, že s vládou se dá mluvit… tak vedle volební urny bude muset být ještě jedna, aby vaši bývalí voliči měli kam zvracet. Na Raptor TV je přenos ze slyšení té petice. Ale bacha, je to jen pro silné nervy. Taková arogance se hned tak nevidí. Normálně se s nimi mluvit nedá, je nejvyšší čas, aby na Prahu vyjely traktory.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (349 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

Komentáře k Vidlákovu úvodnímu článku pište jako odpověď k tomuto oknu. Budou pohromadě a zůstanou na začátku diskuze.
Pokud máte nějaký příspěvek, který přímo s Vidlákovým úvodníkem nesouvisí, vložte jej přes "Přidat komentář" na konci dokumentu.
Průměrný počet slepic: 4 (15 hlasů)

a největší průser byl, že je mezi námi tolik voličů, kteří jim nalítli, i přes to, jak se chovali coby opozice.

Byli totiž na facku jeden jak druhý, arogantní, škodiči a slibotechny. Pekarové jsem rovnou řekla, když mě u metra odchytla a chtěla vnutit jejich leták, že je volit - to ani omylem! Sem s traktory!!

 

Průměrný počet slepic: 4.9 (106 hlasů)

.. když v čáslavském hytlermarketu "U žebračky" (místní vědí) řekl paní vedoucí, že za to, co prodávají, by za Hitlera (Protektorátu) šli všichni pod sekeru. Tatík říkával, že za války bylo všeho málo, bylo to na lístky, ale bylo to poctivé, za pančování byly těžké tresty.

Nakonec vše vyřešil kocour - degustátor. Co odmítnul sežrat kocour, to táta vícekrát nekoupil.

Průměrný počet slepic: 5 (41 hlas)

Viděl jsem před lety, jak se vyrábí v továrně banány pro Evropany.

Děkuji, od té doby nežeru ani ty, co dozrají. 

Doporučuji shlédnout reportáž. 

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)

To tvé vyrábění banánů v továrně není nic jiného než tzv. Ethylenové dozrávání.

Absolutně neškodný proces, a navíc skvělá ochrana před hnilobnými a choroboplodnými procesy v některých druzích ovoce. ;o)

https://www.lidovky.cz/orientace/veda/zeptali-jsme-se-vedcu-dozraje-ovoce-v-plastovem-pytliku-rychleji.A150722_151101_ln_veda_ape

https://www.agromanual.cz/cz/pripravky/ostatni/pripravek/banarg

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

Tyhle ty arogantnosti mě vytáčejí opravdu hodně. Ale pokud nebudou lidé mít hlad a nebudou mrznout a umírat, protože nejsou léky a doktoři jsou taky nenažraní (a spousta dalších, kteří se rádi přiživí) tak se nic dít nebude. Princip se jmenuje "vaření žáby". Jo, je tu horko, ale co hrozného by nás žáby čekalo, pokud vyskočíme...

Tady opravdu už nejde o jednotlivosti, o léky, elektřinu, vodu, ceny v supermarketech  snižování reálných důchodů. Obrana není reálná. Jak může stávkovat důchodce? Nejíst? Umřít? Nebo matka nemocného děcka, když není penicilín? Možná je to ta předvídaná "depopulace" Zeměkoule. Jenže jsou rasy, kterým stačí k životu málo - a přesto se množí jako myši. Nebo právě proto. Obsazují celý KoZa a přečíslují původní obyvatele. Pokud se zachová aspoň zdání demokracie, budou to brzy oni, kdo budou určovat zákony. Vzdálené? Jak dlouho trvalo západní kultuře, aby prakticky zcela vytlačila původní obyvatele Ameriky?

Tahle arogance je ale všude ve světě. Když posloucháte politiky z Ameriky nebo Ukrajiny, případně když se jedna jihoamerická země hodlá zmocnit přírodního bohatství druhé, menší  jihoamerické země tak, že uspořádá "referendum". Ale pozor -  ve vlastní zemi!!  Jako když dva vlci a ovečka uspořádají referendum, co bude  k večeři. Arogance spojená s naprostým pohrdáním bližním.

Pravidla, která jsme si nechali nastavit jsou taková, že se vlastně nelze bránit jinak, než surovým násilím. Jednou dojde dostatečnému počtu lidí, že jsou jen bezmocní maňásci. Vlci vyběhnou z lesa ven.

 

civilizace

 

Průměrný počet slepic: 4.9 (98 hlasů)

Traktory se zemědělci už měli dávno vyjet. Měli vyjet když byly demonstrace na Václaváku . Měli vyjet když vláda okradla důchodce .Měli vyjet když se schvaloval konsolidační balíček. Ale zemědělci nevyjeli  Čekali  čekali a najednou se diví že  s nimi vláda vyjebala. Byl tu týden bez nákupů sám jsem na tyto stránky dával leták. Když jsem viděl parkoviště u hytlermarketů v tom týdnu tak se nedivím že hytlermarkety si dělají co chtějí a je jim to u prdele...Takže dobře nám tak když nejsme schopni podpořit jeden druhého  a sjednotit se. Vláda může být v klidu hytlermarkety to samé.

Průměrný počet slepic: 4.9 (85 hlasů)

Ty traktory už měly být venku dávno. Vzpomínám si, že před lety jich vyjelo několik na dálnici u Lanžhota a jak je policajti odtahovali. Musíme se učit od Frantíků. Tam jsem to zažil v 1992. Při jízdě na dálnici najednou kolona. Konec nebyl vidět. Jen za horizontem byl vidět černý kouř. Asi za 4 hodiny se kolona pohla. A ejhle. Najednou jsem viděl, jak je přes dálnici hradba z traktorů a kombajnů. A mezi nimi jenom úzký průjezd pro osobáky. Tak jsme pomalu projeli. Náklaďáky dál stáli. Posléze jsem viděl v TV, že stávkovali zemědělci, protože jim Španělé obsazovali za dumpingové ceny jejich trh. A stávka trvala týden!!! A vyplatila se jim. Totálně kikslo zásobování a když lidé neměli kde koupit jídlo, tak to s nimi hnulo a vláda se musela podřídit!!! Stáli i fabriky, protože neměli z čeho dělat. Něco takového je potřeba u nás. A Prouzu s černoprdelnickým farářem postavit do vchodu do marketu a nechat lidi, aby si s nimi poklábosili!!! Chtěl bych být jedním z prvních!!!

Průměrný počet slepic: 4.9 (45 hlasů)

Už několik dní ve zpravodajství bruselvizí rozebírají "odborníci" propad tzv. maloobchodních tržeb.

A že ti nechápaví spotřebitelé sedí na penězích (pokud je ještě mají) a čekají zbaběle, co bude drahý po Novém roce jako vody z ledovce.

Takhle tu inflaci přece neporazí, když nebudou utrácet!

I toho Prouzu tahají do studií, kde tvrdí, že ceny se stoprocentní a vyšší marží nemůže přece nikdo snížit.

Ani ty hitlermarkety neví, co bude po Novém roce. Proto vyrabují kurník i s náma, slepicema nesoucí zlatý vejce.

Průměrný počet slepic: 4 (6 hlasů)

platíme, kolik se po nás chce. Neustále se přizpůsobujeme- soláry, tepelná čerpadla, krb nebo kamna, do budoucna pak u každého baráku větrník a když na to dojde, i vodní mlýn. 

Do ostřejší doby se česká povaha moc nehodí..

Průměrný počet slepic: 5 (21 hlas)

Také soudní spory s nepohodlnými.

Kdo má možnost a chce, může sledovat "pravděpodobně":

Raptor-TV.cz

  · 

SLEDUJTE dnes 6.12.2023 na RaptorTV.cz od cca 13:15 hod:

Soudní jednání s paní učitelkou Martinou Bednářovou

6.12.2023 Městký soud v Praze, Spálená

RaptorTV.cz, kamera Jan Dolens

SDÍLEJTE, KOMENTUJTE, REAGUJTE!

Průměrný počet slepic: 4.7 (13 hlasů)

bylo lepší, kdyby do Prahy přijely tanky.

Průměrný počet slepic: 5 (12 hlasů)

nežli začnete plánovat, co uděláte.

https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2023/12/politicka-predpoved-matematika.html

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

Dění na zemi má v sobě tolik neznámých veličin, že to není možné spočítat.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)