Yoker

Články

Pláč koruny české

Autor

Tato knížečka vyšla v Praze roku 1870. Je takovým přehledem o společenských poměrech v Čechách od června 1868 do listopadu 1869.

Začíná trochu pochmurně: "Které srdce české nezachvělo by se při zpomínce na bitvu bělohorskou a na osud, jenž stihl český národ po osudné oné porážce?! Čí oko nezachmuřilo by se při zpomínce, že na Bílé Hoře za jedinou hodinu zmařeno bylo ovoce celých století, ovoce krutých a krvavých bojů za neodvislost národa a svobodu svědomí?!"

Pier Paolo Pasolini: Poesie / Básně

Autor
Štítky

Přeložili: Alice Flemrová a Tomáš Matras)

Filmový režisér Pasolini byl také plodným básníkem, esejistou a spisovatelem. Jeho literární dílo má tisíce stran. Česky z něho byla vydána jen malá část. Výběr z jeho básní, který vyšel nedávno, poskytuje čtenáři dobrý přehled o hlavních tématech, kterými se Pasolini - básník zaobíral. Shrnuje to nejzajímavější, co nám zanechal. Podobná kniha jeho básní u nás dosud nebyla. 

Jazyky a nářečí

Co je ve skutečnosti za Syndromem války v zálivu?

Autor
Štítky

Předmluva k českému překladu

Původní anglická verze byla publikována 25. prosince 2005 v internetovém časopise Trinidad and Tobago News: http://www.trinicenter.com/ . Článek tam pořád ještě je: http://www.trinicenter.com/modules.php?name=News&file=article&sid=1236 . Podkladem mi bylo studium odborné literatury, sledování internetových diskusí, kontakty s jejich členy a samozřejmě osobní zkušenosti.