sucho

Články

Zase jsem přišel o iluze, ale už mě to nepřekvapilo

Autor
Štítky

Já vím, že Zeman napíná strunu s tím, že prozatím neodvolá ministra Staňka. Už několik týdnů totiž vysílá signály, že by se mu líbilo, kdyby  mu parlament a vláda zase předaly moc. A ĆSSD mu sama naběhla na vidle svým ultimátem a Zeman si je s chutí vychutnal. Když povolí a zůstanou ve vládě, budou za posery.

Hlavně vědecky

Autor
Štítky

Komentáře k volbám do Evropského parlamentu si necháme na zítřek. Až se všichni popasují s grafy, uklidní se a nebo vyděsí, až to okomentují všechny moudré hlavy... Zítra si to pak probereme tady na dvorku. 

Dnešním článkem chci ještě reagovat na komentář čtenáře Donalda Trumpa, který před časem napsal, že jsem problematiku sucha zredukoval pouze na problematiku zemědělství a pominul problémy se stavem spodní vody, či vodních zásob ve větších hloubkách. Dneska bych se chtěl věnovat právě této problematice. 

Vidlákův barometr sucha

Autor
Štítky

Nechci mluvit za situaci se suchem v celé republice, protože ji neznám. Ale pokud bych měl shrnout  poslední rok diskuse o suchu, řekl bych, že sucho loni dorazilo i do Prahy a okolí a tak si toho všimli i ti, kteří donedávna měli vody dost a díky tomu to vypadá, jako by sucho přišlo až teď, nikdy předtím žádné nebylo a všichni jsme žili ve vodním dostatku. To až teď -  to globální oteplování, emise CO2 a Greta... 

Sucho

Autor
Štítky

Brzy budeme zavaleni zprávami o katastrofálním suchu. Tedy ne, že by sucho nebylo. A nemalé. Ale studený květen je trochu zmírní. Jak to ale bude se suchem dále? Tedy kromě toho, že nás čeká slunečné léto, ale takovou předpověď zvládne kdokoliv.

Myslím spíše problém sucha dále v budoucnosti.

Kompletní retenční kapacita půd v ČR je 8,5 miliardy m3 vody. Dnes se odhaduje mezi 3 a 5 miliardami kubíků (m3) vody. Ročně spotřebujeme mezi 1,3 až 1,5 miliardy kubíků vody. Což znamená, že pokud by vůbec nepršelo, máme zásoby vody na maximálně 3 roky při současné spotřebě.

Sucho

Autor
Štítky

Bydlím přímo uprostřed toho nejpostiženějšího regionu. Sever Znojemska. Srážkový stín mezi Pálavou, Vysočinou a Brnem. Pokud něco letí ze západu, vyprší se to nejpozději nad Dukovanami. Pokud něco letí z východu, zůstane to za Mušovskými jezery. Pokud něco letí ze severu, dostane to Moravský kras. My tu máme rádi jen jižní vítr. Ten jediný přináší naducané mraky, které se nad námi pěkně klidně vyprší.