Afghanistán

Články

Jidášská odměna

Autor

Dnes se krátce vrátíme znovu do Afghanistánu, kde padla poslední bašta odporu proti Tálibánu - údolí Pandžšír. Padlo i přes údajně statečné a hrdé bojovníky a afghánské lvy, kteří údajně jediní chtěli ženám zachovat volnost. Padlo i přes historické neúspěšné pokusy od Sovětů toto údolí obsadit a vnutit tam svoje pořádky. Padlo i přes zbožná přání západních novinářů, kteří neopomněli zdůraznit morální převahu dávných mudžahedínů oproti současným Tálibáncům. Padlo, i když nás média přesvědčovala, že nepadlo. 

Tak schválně...

Autor

Pamatujete si Numiru Kašatumbu from Bužumbura? To je postava z druhého dílu Básníků - africký student, který bydlí s hlavním hrdinou Šafránkem na koleji a objevuje krásy Československa. Pije pivo, pochvaluje si, že u nás peníze kazí charakter, prohání holky, hovoří česky i když trochu směšně a nakonec se jako doktor vrátí do rodné země. 

Takové afričany jsme tu skutečně kdysi měli... Samozřejmě to vždycky nebylo tak idealizované jako v Básníkách, ale všichni jsme takové typy lidí znali. Já jsem měl na základce několik spolužáků, které u nás zplodili kubánci. Hezcí, snědí. 

Stihnou to vůbec?

Autor

Omlouvám se Občanovi, ale to víte, jsem blbej Vidlák. V pátek mi tvrdili, že Tálibán bude Afghanistán dobývat několik měsíců a ono to vypadá, že ho dobude zítra. Takže teď na občanův úkor rychle doháním resty. Nejprve krátké shrnutí:

Tálibán postupuje tak rychle a tak efektivně, že zřejmě zítra bude Kábul v jeho rukou. Skoro vůbec se nebojuje. Tálibánci prostě jen jedou vpřed a vítáni obyvatelstvem přebírají správu země systémem jeden Tálibánec na jedno město. 

Počítám že dneska večer přiletí první raketa na Kábulské letiště a tím  skončí všechny evakuace. 

Tlumočníčci

Autor

Už delší dobu kolem toho šlapeme, takže to dneska probereme... To přesídlení afghánských překladatelů, kteří pomáhali našim čackým vojákům, aby jejich řeči míru bylo dobře rozumět a teď jim od Tálibánu hrozí smrt nebo tak něco, protože jsme tam sice vyhráli, ale ve skutečnosti vyhrál Tálibán a ti vousáči v sandálích s kalašnikovem považují ty překladatele za kolaboranty... Pochopil jsem to správně? 

Probleskla nějaká zpráva, že jde o celkem 500 překladatelů, ale teď nevím, jestli jsou to jen oni sami, nebo rovnou i celé jejich rodiny i s překladatelkami a překladačaty. 

Stokrát nic

Autor

Včera jsem nadhodil téma o americké porážce v Afghanistánu a dneska bych se chtěl trochu blíže podívat ne na příčiny americké porážky, protože ty jsou celkem známé - vlezli kam neměli, tvrdili že tam jdou dělat ráj na zemi a díky tomu nemohli střilet na všechno co se pohne a nemohli kolem cest rozvěšovat civilisty na telegrafní sloupy a dělat masové popravy. Nemohli plošně bombardovat města, protože by bylo jasné, že tam nejdou dělat demokracii, ale jsou to normální náckové.

Tak on nám ten Tálibán vyhrál...

Autor

O víkendu jsme měli možnost přečíst si opravdovou bombu, kterou nám naše poctivé a vždy pravdomluvné sdělovací prostředky dávkují po maličkých kapičkách. Totiž že Tálibán se dohodl s USA na stažení vojáků do osmnácti měsíců. Ještě se to samozřejmě patřičně zamlží, ono bude třeba to národu nějak okecat, takže se ještě dočkáme silných prohlášení, že nic takového se neděje, nebo že to s tím stahováním nebude tak horké, ale s teroristy už se zrá se jedná a pokud se s nimi jedná, nejsou teroristi. Hradby byly prolomeny, teď se už může dít cokoliv. 

Devatenáct

Autor
Štítky

Na začátek se ještě jednou vrátím k našemu elfovi Sartrovi. 

Začnu tím, že jsem rád, že nám přidělili právě jeho. Upřímně oceňuji, že nesklouzl k vulgaritám a tím pádem nebylo nutné kydat tuny hnoje. Bude kdykoliv vítán, pokud se v diskusi vyjádří k článku. A pokud se bude vyjadřovat k čemukoliv, co tu kdo napíše, bude neoblíben asi přesně tak, jako když na pískovišti přemoudřelý chlapeček vysvětluje ostatním dětem, že ty bábovičky dělají špatně. Možná je opravdu dělají špatně, ale takový chlapeček zpravidla bude mít plnou pusu písku.