Čína

Články

Ošklivé dějství...

Autor
Štítky

Viděli jste, jak v Číně přivítali US ministra zahraničí, Blinkena? Takřka nijak. Žádný červený koberec, ruku podává bezejmenný úředník… Tohle Číňané umějí. Aniž by řekli jediné křivé slovo, předvedou vám, co si o vás myslí. Následovalo setkání se Sitting Pingem (podle vzoru Sitting Bull) a rozloučení bylo ještě ledovější, než přijetí. Na letiště už Blinkena doprovodil jen americký velvyslanec.

Žalozpěv

Autor

V záplavě komentářů na třídenní návštěvu čínského prezidenta v Rusku jsem zaznamenal maličkou zmínku o tom, že plnění obchodních dohod mezi Ruskem a dalšími státy se může napříště odehrávat v juanech. Zachytil jsem to jen jednou, byl jsem v časovém presu, ale dovolím si zaspekulovat, že právě tato věc signalizuje to hlavní na čem se medvěd s drakem domluvili.

Čajnavirus

Autor
Štítky

Čajnavirus – litterate.cz

Takhle říkal covidu Donald Trump, ne? Čínský virus…. z Wuhanu. A byl to právě americký prezident a rozdělená americká společnost, kdo vlastně způsobili to, že jsme se na covidu všichni tak rozhádali. Trump byl ten, kdo řekl, že se mu nechce všechno zavírat, že ekonomika je důležitá, že přece nemůžeme omezovat osobní svobodu a individuální práva kvůli něčemu, jako je pandemie…

Jmenovaný se bránil tak vehementně...

Autor

https://www.litterate.cz/jmenovany-se-branil-tak-vehementne/

Kolik základen mají USA po světě? Osm set? Víc, nebo míň? Každopádně je to velké číslo. Víc základen než ostatní země dohromady. Připočítejte k tomu ještě celé NATO a máme dnešní Západ v podobě teoreticky nejvyspělejších, ale rozhodně také nejzadluženějších zemí. Kolikrát jsme viděli různé mapky, jak USA obkličují svými základnami Rusko? Kolik jsme už viděli videí, jak se NATO přibližuje k hranicím Ruska. Kolik jsme viděli animací amerických základen v Tichomoří…

Není to nějak obráceně?

Autor

Není to nějak obráceně? – litterate.cz

Od chvíle, kdy Pelosiová dosedla v Tchajwanu na letiště, tak se naše pravdomluvná média tetelí blahem, jak to Amerika těm žluťákům nandala. Asi nejhezčí komentář na toto téma jsem našel kdesi v hlubinách fejsbůku – Před časem jsme s napětím sledovali, jak Američané přistávají na Měsíci. Teď s napětím sledujeme, jak přistávají na Tchajwanu.

Dvojité mrknutí

Autor

Dvojité mrknutí – litterate.cz

Krátký reklamní úvodník:

Včerejší debata pod reklamou na Rajchla měla pro mě jedno velké pozitivum. Sice jsme se jako obvykle na ničem neshodli, ale pokud vím, ani tady, ani na Kydech, ani na Fejsbůku, ani nikde jinde, mě nikdo neobvinil, že jsem o Rajchlovi psal ze zištných důvodů. Nikdo nepřišel s tím, že jsem od něj za svůj článek dostal peníze.

Myslíte, že bych se mohl občas pochválit, že jsem důvěryhodný?

A teď už dnešní text:

Čínská onuce

Autor

Čínská onuce – litterate.cz

Pamatujete, jak nám politologové s vážnou tváří vysvětlovali, že pro Rusko je nevýhodné dodávat ropu a plyn do Číny? Protože jde o nevyrovnaný vztah… Čína je velká, silná, bohatá, mocná… Rusko je zaostalé, neschopné, prolezlé korupcí a jejich nepoměr je příliš veliký. Čína si s Ruskem vytře řiť, nadiktuje mu dumpingové ceny a kdovíjaké podmínky… zkrátka a dobře, pro Rusko je lepší držet hubu a krok a prodávat do Německa.

Čína od léta nakupovala komodity!

Autor

Přátelé, všechno co platilo do včerejška, to je dneska víceméně pasé. Všechny představy, úvahy, strategické otázky, naše představy o ruském postupu, všechno si můžeme strčit za klobouk, protože nás všechny dohnala realita. Teď už nejde o žádné úvahy coby kdyby, řečičky na internetu došly svému konci, na Ukrajině mluví zbraně.  Náš většinový názor tady na Kydech byl, že válka nebude, protože Putin Ukrajinu nepotřebuje, nemá důvod proti ní zasáhnout takovým způsobem a postačí mu udržovat zamrzlý konflikt na Donbase.