Ukrajina

Články

Jihoamerická severní amerika

Autor

Krátký dopisní úvodník: 

Přátelé, včera v diskusi zaplál nápad napsat otevřený dopis Putinovi, že v této zemičce žijí také lidé, kteří se na ukrajinskou krizi dívají jinak než vláda, majnstrým a US protektor.

Pohrávám si s myšlenkou, že bych se toho ujal. Mluvil jsem o statečnosti a teď se nemohu zbavit pocitu v zátylku, že bych to fakt udělat měl. Kydy už dneska mají slušný dosah a mohly by se pokusit zatřást tou hradbou euroatlantických hodnot vedoucích k válce. A také uvidíme, jak si v Alternativě stojíme mezi ostatními. 

Pojďme si připustit...

Autor

V minulých týdnech jsem velmi často komentoval situaci na Ukrajině a myslím, že jsme tamní reálie prokydali ze všech stran. Všichni vidíme tu neustálou eskalaci napětí. Člověk by si skoro řekl, že když už tam navezli tolik zbraní, tak je také použijí. Prostě to nemůže dobře dopadnout a pokud z tohoto mračna nezaprší, tak to bude vlastně obrovské štěstí. 

Nezbývá než čekat

Autor
Štítky

Dneska bych se chtěl na delší dobu vypořádat se situací na Ukrajině. Ideálně do chvíle, kdy se ukáže, že jsem měl a nebo neměl pravdu, nebo kdy dojde k nějakému průlomu v jednáních nebo konáních a kdy bude možné začít přemýšlet o tom, jak jsou karty vlastně rozdány. Nejprve krátce shrnu situaci: 

Letos by to šlo

Autor

Pamatujete, z dnešního pohledu je je to vlastně "strašně dávno", když si naši rakouští bratři zvolili Jorga Haidera s takovými preferencemi, že se tento "nácek" mohl stát rakouským premiérem? Pamatujete si tehdejší mediální řev i pokřik všech ó Velkých komisařů v EU, že tohle by teda nešlo, že lidská práva, evropské hodnoty... a ono to fakt nešlo, Haider si musel nechat zajít chuť a po čase se pro jistotou zabil v autě? 

Pokud to má Ukrajina nahnuté...

Autor
Štítky

Tak jsme se zase dozvěděli, že zlé a diktátorské Rusko pod vedením šíleného a krvežíznivého gosudara Putina chystá útok proti hodné demokratické Ukrajině plné mírumilovných banderovců a ještě hodnějších oligarchů, kteří tak nesmírně touží po demokracii amerického střihu. Útok přijde koncem ledna nebo začátkem února, hned jak se ochladí, protože to je z nějakého mně nepochopitelného důvodu ten nejlepší čas k útoku. Když je -30°c, tak nastává ta pravá chvíle pro invazi. 

Příliš velké ticho

Autor
Štítky

Vy co čtete Kydy i s diskusí, vám neuniklo, že v posledních dnech začíná být opět rušno na Ukrajině. Tedy především v té východní části, kde žijí ti ruskojazyční ukrajinci, kteří nejsou s Kyjevem jedna ruka a tak tam s pomocí Ruska vedou dlouhodobý odboj. Je zbytečné znovu popisovat spletitost tamního konfliktu, takže jen řeknu, že to celé fakt není černobílé. Angažují se tam místní oligarchové a to na obou stranách, angažují se tam různé vlastenecké a fašistické spolky a to na obou stranách.

Ukrajina z jiné strany

Autor
Štítky

Včera mě můj bratr upozornil na jeden rodinný zdroj ohledně Ukrajiny a já bych vás o něj nerad připravil. Tentokrát se jedná o jistého "bratránka", který není právě naladěný na ukrajinskou nacionalistickou vlnu, neuchcává blahem, kdykoliv se řekne Stěpan Bandera a ve své domovině proto musí mlčet, mlčet mlčet, protože by dostal do huby od své vlastní rodiny. Na druhou stranu je to vzdělaný člověk se slušným politickým přehledem, který ví o ukrajinské politice asi tolik co u nás Milan Syruček. Je zkrátka obeznámený se vším, co lze v ukrajinském veřejném prostoru najít.