Vidlák

Vše, co jsem kdy v životě dostal cenného, to jsem dostal nezaslouženě, nebo zadarmo. Mám grunt, dobrou ženu a pět dětí. Mám slušnou práci od šesti do dvou bez přesčasů. Můj šéf mě má rád. Mám dobré a shovívavé sousedy i věrné kamarády. Ve Vidlákově je bezpečno a všichni se známe jménem.  

Můžu jíst každý den maso, mám plnou ledničku i mrazák, zásoby ve sklepě a vlastní studnu. Umím zabít a zpracovat všechno domácí zvířectvo, kuřetem počínaje, prasetem konče. Mám dost volného času na knížky i televizi a každý den se mohu hodinku jen tak poflakovat. Už ve třiceti jsem si mohl říci, že se všechna moje přání vyplnila. 

Nic z toho jsem si nezasloužil. A protože jsem si to nezasloužil, o to víc si toho vážím. Svým životem jsem bohatší než lecjaký miliardář. Jsem král z Nemanic, Robinson na svém ostrově pokladů, Romeo co přežil i s Julií.

Jsem potomek evangelíků, kteří raději opustili vlast, než aby zapřeli víru a z Boží milosti jsem dostal víc než budu kdy moci zaplatit. Proto píšu. Je to malá splátka, ale snad poslouží.   

Články

Koronavirus

Autor
Štítky

Pomalu nám odeznívá klimatická krize, protože "zlý skřítek" Greta se nám začíná opakovat. Dokolečka dokola mluví o tom, jak je dům v plamenech a jak nikdo nic nedělá. A protože o tom mele už dlouho, začínají se i tam na Západě lidi ptát, co by se tak asi mělo dělat... Oni ani ti vědci jaksi nevědí. Ti správní a hojně citovaní samozřejmě vědí, že je zle, ale ani ten největší meteorologický vědec, co je na obrazovce a internetu 24 hodin denně a 7 dní v týdnu neví, co s tím.

Asi do toho chce říznout...

Autor
Štítky

Tiskem v týdnu proběhla nečekaná zpráva o rezignaci ruského premiéra Dimitrie Medvěděva (a rychlém nastolení nové vlády s novým premiérem). O této změně nebyly k dispozici žádné předběžné zprávy. Žádný zahraniční zpravodaj v  Rusku neslyšel trávu růst, Kremlin Watch na to nijak neupozorňovaly a když to přišlo, bylo to překvapení úplně pro všechny včetně běžných Rusů. 

Soft

Autor
Štítky

Nedávno jsem se znovu dostal k Fukuyamově Konci dějin. Kdo jste to nečetli, vřele doporučuji. Pan filozof ve svém stěžejním díle velmi přesvědčivě argumentuje, že po rozpadu sovětského bloku v podstatě končí dějiny. Nadále bude všude demokracie, láska, mír a těch pár marginálních zemí, co to tak ještě nemá, ty to brzy radostně přijmou samy. Argumenty neprůstřelné, jistota velká. 

Pořádný řízek

Autor

V diskusi pod Assovým článkem plným statistických údajů došlo na lecjaké zajímavé dotazy. A tak se dnes budeme věnovat masu, zatímco zbytek médií bude probírat mrtvého Kuberu, kongres ODS a další politická témata. My dnes probereme spotřebu masa. Assovy statistiky ukázaly moc pěkné křivky, které v podstatě potvrzují to, co jsem jako malý řezník, kupec a sedlák v jedné osobě tušil už delší dobu. 

Vidlácká meteorologie

Autor
Štítky

Jistě jste si ve včerejším článku dobře prohlédli grafy s teplotami a srážkami. Bylo to velmi poučné čtení. Já je dneska krátce doplním o vidláckou meteorologii. Vše o čem dnes píšu, to platí pro Vidlákov a okolí, nedělám si nárok to vztahovat na zbytek republiky.  Doufám ale, že to bude zajímavé i pro ostatní kouty naší vlasti.

Konečné řešení mnichovské otázky

Autor
Štítky

Dnes píšu poslední článek o Mnichovském diktátu, jeho přijetí, nebránění se, okupaci a nakonec osvobození vítěznými mocnostmi Druhé světové. Od nynějška budou články k tomuto tématu vycházet jen v příslušné výročí, protože názory můžeme mít různé, ale zapomínat nesmíme. Pokud se kdokoliv z diskutujících cítil po Targusově článku dotčen a má pocit, že je třeba se vyjádřit, nechť si chystá článek na konec září.